2025 m. vasario 10 d. ugniagesių gelbėtojų bendruomenę sukrėtė skaudi žinia – tarnybos metu, gesindamas gaisrą Klaipėdos rajone, Maciuičių kaime, žuvo vyresnysis ugniagesys gelbėtojas Rolandas Venslauskis. Jis vykdė gelbėjimo darbus medžio apdirbimo įmonėje „Dekogama“. Rolandas buvo Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos narys. Mūsų bendruomenė gedi kolegos ir reiškia nuoširdžią užuojautą jo artimiesiems.
Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga pabrėžia, kad būtina išsamiai ir objektyviai ištirti šio įvykio aplinkybes. Tik aiškiai nustačius priežastis galima užkirsti kelią tokioms tragedijoms ateityje ir užtikrinti kitų ugniagesių saugumą tarnybos metu.
Už darbų saugą ir kenksmingų veiksnių valdymą yra atsakingas darbdavys bei kiekvienas darbuotojas. Vis dėlto pirmiausia būtent darbdavys privalo užtikrinti saugias ir sveikas darbo sąlygas. Ugniagesiai negali būti verčiami rizikuoti savo gyvybe dėl sisteminių spragų – jie turi būti apsaugoti nuo skaudžiausių nelaimių pasekmių.
Deja, Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga pastaruoju metu susidūrė su rimtomis problemomis keliant klausimus dėl ugniagesių saugumo su departamento atstovais. Identifikuoti darbų saugos trūkumai nebuvo efektyviai šalinami. Priešingai – profesinė sąjunga buvo įtraukiama į biurokratinį susirašinėjimą, o realus pokyčiai nevyko.
Suprasdami, kad pareigūnų saugumo situacija nepagerės be aiškaus atsakomybės nustatymo, kreipėmės į Generalinę prokurorę. Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga pateikė Generalinei prokurorei informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos bei kitų teisės aktų pažeidimus ar nevykdymą, kurie galėjo lemti mūsų kolegos žūtį.
Šiuo metu nėra aiški tiesioginė Rolando žūties priežastis, todėl raginame susilaikyti nuo nepagrįstų spėjimų viešojoje erdvėje. Tikime, kad nešališkas ikiteisminis tyrimas atsakys į svarbiausius klausimus.
Jei paaiškės, kad žūtis įvyko dėl netinkamai organizuoto rizikos vertinimo departamente ar neatliktų reikiamų pakeitimų pareigūnų veiksmus reglamentuojančiuose dokumentuose, būtina nedelsiant priimti reikiamus sprendimus. Ugniagesiai gelbėtojai kasdien rizikuoja savo sveikata ir gyvybe, tačiau jie neturi būti priversti spręsti makabriškų dilemų gaisravietėse. Mūsų tikslas – kad kiekvienas ugniagesys po tarnybos sugrįžtų namo sveikas ir gyvas.