Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Aptarti praėjusių metų VSAT veiklos rezultatai
2015-02-06

VSAT vado pavaduotojas Antanas Montvydas skaitė pranešimą apie tarnybos veiklą praėjusiais metais. Jis apžvelgė situaciją prie Lietuvos sienos, jos kontrolės statistiką, paminėjo, kaip pasieniečiams praėjusiais metais sekėsi vykdyti tiesiogines funkcijas. Paregūnas informavo, kad šiuo metu sienos stebėjimo sistemomis kontroliuojama 32 proc. išorės sienos ilgio (345 km), taip pat analizavo valstybės sienos stebėjimui skirtų pasienio sargybų skaičių.

Pasak A. Montvydo, įdiegus sienos stebėjimo sistemas pažeidžiamiausiuose sienos su Baltarusija ruožuose iškart sulaukta gerų rezultatų. 2014 m. II pusmetį, lyginant su 2013 m. atitinkamu laikotarpiu, Lavoriškių užkardoje kontrabandos atvejų skaičius sumažėjo per pusę, o sulaikytų cigarečių skaičius – 1,6 karto. Padvarionių užkardoje kontrabandos atvejų skaičius sumažėjo penkiagubai, o sulaikytų tabako gaminių – 6 kartus.

Pranešime nemažai dėmesio buvo skirta ir sienos pažeidimų užkardymo klausimams, kovai su kontrabandai ir nelegalia migracija.

A. Montvydas pabrėžė, kad didžiausią rūpestį pernai kėlė Vietnamo piliečių neteisėta migracija. Paaiškėjo, kad iš 301 pernai sulaikyto vietnamiečio beveik 44 proc. jų į Lietuvą pateko iš Latvijos, beveik 14 proc. - iš Estijos. Iš viso pernai sulaikytos 35 nelegalių migrantų iš įvairių šalių grupės bei 54 vedliai, dėl neteisėto asmenų gabenimo pradėti 33 ikiteisminiai tyrimai.

VSAT vado pavaduotojas informavo ir apie Užsieniečių registracijos centro veiklą 2014 m. bei čia gerinamą infrastruktūrą.

Kalbėdamas apie korupcijos prevenciją ir kontrolę A. Montvydas, be kita ko, pranešė, kad 2014 m. įtarimai už korupcines veikas pareikšti 25 pareigūnams.

VSAT vadas generolas V. Butinas apžvelgė pasieniečių veiklą vykdant paieškos ir gelbėjimo darbus. Jis pabrėžė, kad VSAT turint tinkamą finansavimą, pasieniečių orlaivių ir įrangos pakaktų užtikrinti visų šalies institucijų ir ūkio subjektų poreikį aviacijos panaudojimui. Tačiau šiuo metu net ir pačiai VSAT labai neužtenka lėšų užtikrinti normalų pasieniečių aviacijos darbą sienos apsaugos poreikiams. Be kitų siūlymų, kaip racionaliai panaudoti VSAT aviacijos galimybes, V. Butinas pasiūlė 2015 m. iš valstybės biudžeto skirti Aviacijos rinktinei papildomus 580 tūkst. eurų tikslinių asignavimų orlaivių techninei priežiūrai ir eksploatacijai.

Pranešime pasieniečių vadas apžvelgė ir tarnybos pasirengimą ginkluotai valstybės gynybai bei VSAT finansinius poreikius tinkamai atlikti šią funkciją.

V. Butinas kalbėjo ir apie tarptautinį bei tarpžinybinį bendradarbiavimą, situaciją dėl tarnybos personalo, Pasieniečių mokyklos veiklos rodiklius, finansinius klausimus ir kitus VSAT darbo aspektus. Jis pasidžiaugė, kad pastaruoju metu gerokai sumažėjo neužimtų pareigybių VSAT skaičius – šiuo metu vadinamasis nekomplektas yra 6,6 proc. Be to, praėjusiais metais pirmąsyk per pastaruosius metu į tarnybą VSAT atėjo daugiau pareigūnų nei ją paliko.

Kaip vienas pagrindinių VSAT veiklos problemų V. Butinas paminėjo šias: trūksta lėšų ginkluotei, šaudmenims, amunicijai ir kitoms ginkluotai gynybai būtinoms priemonėms; dėl neadekvataus tarnybos ypatumams darbo užmokesčio dydžio ir socialinių garantijų tarnyba nepasižymi patrauklumu; nėra  teisinių prielaidų tarnybos rinktinių ir užkardų vadų rotacijai; trūksta lėšų plaukiojimo bei kitų transporto priemonių, vaizdo stebėjimo sistemų išlaikymui ir remontui.

V. Butinas taip pat pasiūlė tobulinti nuostolių atlyginimo pareigūnams procedūrą, nes nereti atvejai, kai pasieniečių ir jų šeimų turtui padaroma žala – deginami ir niokojami pastatai, automobiliai ir pan.

Pasieniečių vado įsitikinimu, siekiant užtikrinti racionalų ir efektyvų valstybės biudžeto lėšų panaudojimą, VSAT būtina grąžinti asignavimų valdytojo statusą.

Kalbėdamas apie šiandieninius tarnybos veiklos prioritetus generolas V. Butinas išskyrė šias sritis: toliau stiprinti sienos su Baltarusija apsaugą diegiant sienos stebėjimo sistemas; didinti tiesiogines sienos kontrolės funkcijas vykdančių pasieniečių skaičių; padidinti viduriniosios grandies pareigūnų darbo užmokestį; ypatingą dėmesį skirti kovai su nelegalia migracija, korupcija ir šešėlinės ekonomikos apraiškomis; imtis priemonių, kad būtų sukurta teisinė aplinka, sudaranti galimybes tinkamiau panaudoti tarnybos orlaivius valstybės institucijų uždaviniams ir funkcijoms įgyvendinti; spręsti klausimą dėl papildomo VSAT aprūpinimo ginkluote, šaudmenimis, amunicija, civilinės saugos ir kitomis ginkluotai gynybai būtinomis priemonėmis.

Vidaus reikalų viceministras A. Norkevičius kaip vieną svarbiausių šio laikotarpio uždavinių išskyrė būtinybę, kad visos vidaus reikalų sistemos įstaigos veiktų labiau integruotai. Bus peržiūrima VSAT, policijos, Viešojo saugumo tarnybos veikla siekiant bendromis jų pastangomis užtikrinti kuo didesnį visuomenės saugumą. Viceministras kalbėjo ir apie tai, kad VSAT taikos metu turi būti pasiruošusi tinkamai reaguoti į incidentus pasienyje, terorizmo grėsmes bei ragino pasieniečius dar daugiau dėmesio skirti šiems klausimams.

Kalbėdamas apie kovą su korupcija, A. Norkevičius atkreipė dėmesį į poreikį stiprinti vidaus administravimą – būtina kuo daugiau veiklos perkelti į viešą elektroninę erdvę, kuo daugiau tokiu būdu vykdyti viešųjų pirkimų.

Pasak viceministro, naujo Vidaus tarnybos statuto nuostatos pareigūnams bus palankesnės lyginant su dabar galiojančiomis, be to, šis įstatymas sugrąžintų ir asignavimo valdytojo teises VSAT.

Prezidentės patarėjas M. Silkauskas kaip teigiamą tendenciją įvertino sienos pažeidimų skaičiaus ir kontrabandos kiekio mažėjimą, tačiau atkreipė dėmesį į būtinybę analizuoti, kodėl augo sulaikytų sienos pažeidėjų skaičius. Kalbėdamas apie susiklosčiusią geopolitinę padėtį patarėjas akcentavo pasieniečių vaidmenį jiems pirmiesiems reaguojant į grėsmes, VSAT pareigūnų atsakomybę ne tik tokių situacijų metu, bet ir į rizikas kasdieniame gyvenime.

Patarėjas atkreipė dėmesį ir į pasieniečių techninių priemonių, įskaitant aviacijos pajėgas, stiprinimo būtinybę, taip pat reikalingumą visomis priemonėmis užtikrinti tinkamą Kaliningrado tranzito kontrolę. Kaip svarbiausius laukiančius darbus M. Silkauskas išskyrė šiemet numatomą Lietuvos ir Rusijos sienos demarkavimo pabaigą, naujo VSAT laivo statybos pabaigą, naują Vidaus tarnybos statutą su nauja darbo apmokėjimo ir socialinių garantijų tvarka.

Vidaus ministro patarėjo V. Bako teigimu, naujoji ministerijos vadovybė daug dėmesio skirs žmogui. Būtina turėti veiklos viziją, sakė V. Bakas, pavyzdžiui, kas pasikeis VSAT gyvenime tarnybai gavus tą patį asignavimo valdytojo statusą.

Naujo statuto vertė, patarėjo įsitikinimu, yra ta, kad juo siūloma vadovams suteikti didelę diskreciją nustatant pavaldinių darbo užmokestį.

Patarėjas informavo ir apie VRM vadovybės siekį karjerą sistemoje padaryti kuo skaidresnę, kad į ją galėtų ateiti naują ateitį sugebantys kurti ir svajonių, kaip tai padaryti, turintys jauni žmonės. Žinoma, turėtų būti vertinami ir sistemoje ilgus metu tarnaujantys patyrę pareigūnai, turintys noro ir vidinių paskatų dirbti šiuolaikiškai.

Kalbėdamas apie atvejus, kai dėl tarnybinės veiklos pareigūnams keršijama niokojant jų turtą, V. Bakas akcentavo būtinybę išaiškinti visus iki vieno tokius atvejus ir kaltuosius deramai nubausti.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas V. Banel retoriškai klausė, kokio pasieniečio norime – ar gaunančio 1400 litų algą, kokia dabar suteikiama mokslus baigusiam pareigūnui, ar labiau motyvuoto, kurio pasirinkta sunki ir pavojinga tarnyba būtų vertinama bent 2000 litų atlygiu per mėnesį.

Naujas statutas, profesinių sąjungų lyderio nuomone, be tinkamo finansavimo neveiks. 2014-aiaisiai didelis dėmesys buvo skiriamas krašto apsaugos sistemai, tačiau finansavimo požiūriu buvo primiršti vidaus reikalų sistemos pareigūnai, kurie irgi yra labai svarbi šalies saugumo užtikrinimo dalis, sakė V. Banel.

Šiuo metu yra rengiamas kolektyvinės sutarties tarp VSAT ir profesinių sąjungų projektas. Nors lyginant su kitomis žinybomis šis dokumentas vėluoja, tačiau V. Banel tikisi, kad tai kompensuos kokybiškesnis sutarties turinys.

Profesinių sąjungų lyderio nuomone, karjeros galimybių VSAT klausimais turėtų būti daugiau aiškumo. Jis kvietė pasieniečius atsikratyti baimių, kuo pozityviau mąstyti ir judėti į priekį.

VSAT informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?