Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Šiuolaikiškas požiūris į atranką: leiskime žmonėms laisvai mąstyti
2014-03-03

Jau kelerius metus atrankų procesuose dalyvaujanti Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos narė Santa Rinkevičienė (Ukmergės r. PK) įžvelgė tam tikrus skirtumus tarp atrankų, vykstančių Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate, bei atrankų, vykstančių kitų apskričių policijos įstaigose.

Nepretenduojame į ekspertines įžvalgas, tačiau manome, kad Vilniaus AVPK susiformavusiai pareigūnų atrankų kultūrai nemažą įtaką turi apskrities policijos vadovo Kęstučio Lančinsko požiūris ir deklaruojamos vertybės. Sostinės policijos vadovas ne kartą yra pabrėžęs, kad vertybė yra ne mechaninis teisės aktų „iškalimas“, o pareigūno gebėjimas mąstyti, suvokti savo misiją ir profesionaliai priimti tinkamus sprendimus, tiek kasdieninėje tarnyboje, tiek kritinių situacijų metu.

Vertinant skirtingų apskričių pareigūnų atrankų procesus, jau pareigūnų prisistatymo komisijai metu visuomet krenta į akis pretendento tarnybinės uniformos dėvėjimas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad skirtingai nei Vilniaus AVPK, kitose apskrityse pasitaiko, kad pareigūnai į atrankas atvyksta pažeisdami tarnybinės uniformos dėvėjimo nuostatas. Tai kažkam gali pasirodyti smulkmena, tačiau pareigūno išvaizda yra pirmas atrankų komisijų narių vertinimo etapas ir dažnas komisijos narys vien pagal pareigūno tarnybinės uniformos atitiktį reikalavimams susikuria pirmą įspūdį. 

Pateikdama savo pastebėjimus apie Vilniaus AVPK vykstančias atrankas S.Rinkevičienė akcentavo, kad Vilniuje atrankų metu sukuriama laisvesnė aplinka. Kandidatai raginami drąsiai reikšti savo nuomonę, nebijoti siūlyti naujų idėjų, išdrįsti įvertinti jų padalinyje esančią situaciją nevengiant konstruktyvios kritikos. Tokia aplinka didina pareigūnų pasitikėjimą savimi ir komisija. Užduodami klausimus, dažnai orientuotus į vieną ar kitą norminį aktą, komisijos nariai nelaukia mintinai išmokto teksto atburbėjimo, bet skatina pretendento natūralų ir laisvą pasisakymą.

S. Rinkevičienė pastebėjo, kad pretendentams pateikiami ir provokaciniai klausimai, tiesa, nenukrypstant nuo pareigybės temos. Taip tikrinamos pretendento įžvalgos, gebėjimas valdyti situaciją, atsparumas.

Kaip vieną iš itin teigiamų pastebėjimų po atrankos Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate S. Rinkevičienė įvardijo pagarbą pretendentams, nė žymės arogancijos apraiškų, kurių, deja, dar pasitaiko kitose įstaigose.  „Net jei kandidatas nusikalbėjo, jis pataisomas be komisijos veiduose atsiradusios žudančios išraiškos“, - sakė ji. Žmogus skatinamas pasitikėti savimi, nebijoti reikšti savo mintis, o tuo pačiu jis suvokia, kad ir dirbti ateityje galės nesidairydamas ir nesibaimindamas. Juk būtent tokių pareigūnų – sugebančių ir nebijančių savarankiškai priimti sprendimus, sistemai labiausiai reikia.

Po atrankos vyksta bendras posėdžio aptarimas, kur išklausomas kiekvieno komisijos nario balsas, tokiu būdu išvengiama šališkumo ir neobjektyvumo, nes kiekvienas komisijos narys priverstas pasisakyti atvirai, neturi galimybės vėliau vertinti kitaip nei pasisakė. O jei komisijos narys pradėtų atvirai proteguoti kurį nors pretendentą, tai iš karto būtų pastebima.

Pasak S. Rinkevičienės, po atrankų Vilniuje ji padarė išvadą, kad komisija pirmiausia linkusi palaikyti žmogų, jei jo charakterio savybės, praeityje nuveikti darbai rodo, kad jis tinkamas šioms pareigoms. Nėra sureikšminamos jo padarytos klaidos. Visuomet linkstama į tai, kad tokiam žmogui turi būti suteiktas šansas, nes jis tam turi reikiamą vidinį potencialą.

Rajonuose S. Rinkevičienė tokio požiūrio kartais pasigesdavo. Pretendentai neretai čia jaučiasi labiau sukaustyti. Viena iš priežasčių – pretendentai neskatinami laisvai reikšti savo nuomonės. Iš jų reikalaujama tik tikslaus įstatymų žinojimo, paprasčiau tariant, ne mastymo, o punktų išvardijimo.

S.Rinkevičienę šokiravo vienoje iš apskrities policijos įstaigų vykusioje atrankoje komisijos pretendentų aptarimas, kurio metu komisijos nariai vertino tai, kaip stropiai pretendentas sugebėjo „iškalti“ įstatymus, o ne jo gebėjimus ir asmenines savybes. Tokio vertinimo, pasak S.Rinkevičienės reikėtų atsikratyti.

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas mano, kad atsižvelgiant į akivaizdžius atskirų apskričių atrankų komisijų darbo skirtumus, policijos vadovams būtina ypatingą dėmesį sutelkti į komisijos narių kompetencijas ir gebėjimus vykdyti atrankas, organizuoti jiems specialius mokymus. Tokie mokymai labai pasiteisino per 2008-ųjų metais vykusią policijos reformą. Juose tuomet dalyvavo ir dauguma policijos departamento vadovų. „Šiandien mes neturime kitos išeities kaip investuoti į personalo politiką ir visų pirma į atrankas vykdantį personalą. Manau, kad atrankas policijoje turi vykdyti tam tikslui paruošti ir tiksliai žinantys ko nori komisijos nariai. Turime suvokti, kad nuo šių žmonių priklauso policijos ateitis. Išrinkę tinkamiausią pretendentą mes keliame policiją į aukštesnį, profesionalesnį ir kokybiškesnį lygį“, - sakė V. Lamauskas.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?