Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Siekiama sudaryti sąlygas unijoms veikti profesiniu pagrindu visoje šalyje
2014-07-09

Šiuos pasiūlymus inicijavo NPPSS ir Lietuvos kredito unijų narių asociacija motyvuodami tuo, kad jei platesnis nei teritorinis, o profesinio bendrumo kriterijus bus įtvirtintas, pareigūnai, gydytojai, mokytojai, kultūros darbuotojai ir visų kitų specialybių atstovai turės galimybę burtis į kredito unijas pagal profesiją. Tai unijų veiklą padarytų skaidresne, sustiprintų bendruomenes. Tokia nuostata atitiktų kooperatinės bankininkystės principus, įprastus visame pasaulyje.  NPPSS siūlo papildomus pakeitimus, kurie išplėstų profesinio bendrumo kriterijų ir leistų burtis į kredito unijas ne tik priklausantiems profesinėms sąjungoms, bet ir jų susivienijimams, dirbantiems tos pačios srities įmonėse, užsiimantiems ta pačia ekonomine veikla žmonėms.

Iki šiol Lietuvoje veikia modelis, kai į unijų paslaugomis gali naudotis tik tos pačios savivaldybės teritorijoje gyvenantys vienos profesijos asmenys, be to, profesinių sąjungų nuomone, nėra tinkama praktika, kai unijų nariais negali tapti vienos ar kitos profesijos atstovų šeimų nariai. Komitetui pritarus minėtiems pasiūlymas yra vilties padėtis gali pasikeisti į teigiamą pusę. Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas Vytautas Bakas, komentuodamas Audito komiteto pritarimą šiems pasiūlymams juokaudamas siūlė tuoktis su pareigūnais, nes kredito unijos paprastai savo nariams siūlo daug geresnes sąlygas negu bankai. Juokai juokais, tačiau kredito unijos gali ir nori sudaryti savo nariams sudaryti tinkamas sąlygas efektyvesnei kredito unijų savireguliacijai, atskaitomybei , pasitikėjimui jomis ir plėtrai. Stipresnės kredito unijos galės sudaryti svarią alternatyvą komerciniams bankams, kurių įkainiai už paslaugas Lietuvoje pastaruoju metu tik auga.

„Komiteto dauguma pritarė šiems papildomiems pasiūlymams. Aš įžvelgiu, kad jie yra racionalūs. Kredito unijos laimėjo verslumo konkursą, nes pateikė pasiūlymus, kurie padeda vystytis ir smulkiajam verslui, ir sudaro palankesnes sąlygas žmonėms, kurie, kaip žinoma, yra skaudžiai nukentėję nuo situacijos kai kuriuose bankuose. Žinoma, mūsų komiteto pritarimas yra tik tarpinė stotelė, galutinį žodį tars Biudžeto ir finansų komitetas, o po to jau Seimas per plenarinį posėdį. Tačiau aš įsitikinęs, kad šie pasiūlymai tikrai gali padėti stiprinti kredito unijas, kurios sudaro tinkamą paslaugų – tiek finansinių, tiek konsultacinių – sferą“, - sakė Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojas Donatas Jankauskas.

Pasiūlymams po konsultacijų ir diskusijų pritarė Finansų ministerija ir Lietuvos bankas, taip pat Lietuvos  centrinė kredito unija, asociacija „Lietuvos kredito unijos“,  asociacija Lietuvos kreditas.  Galiausiai siūlymams pritarė ir  Seimo Audito komitetas  praėjusią savaitę vykusiame posėdyje. Artimiausiu metu pasiūlymus svarstys Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, po jo pasiūlymai keliaus į Seimo plenarinį posėdį.

Pareigūnų kredito unijos ir NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?