Pagalba
3550
narių
6
organizacijos
Pagalba
Aplinkosaugininkai prašo Ministro Pirmininko užtarimo
2020-10-09

Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS), nesulaukdama jokio Aplinkos ministerijos dėmesio svarbiausioms šalies aplinkosaugos problemoms, dėl jų sprendimo raštu tiesiogiai kreipėsi į Vyriausybės vadovą Saulių Skvernelį. Aplinkosaugininkai prašo Ministro Pirmininko didinti kitų metų biudžete numatytą sistemos finansavimą, kadangi kitaip čia nebus įmanoma įgyvendinti būtinų pokyčių. 

 

„Aplinkosauga yra viena labiausiai apleistų viešojo valdymo sričių Lietuvoje. Šį faktą galiu iliustruoti daugybe pavyzdžių. Mūsų darbo užmokestis, nepaisant didelių darbo krūvių ir rizikų bei pavojų tarnyboje, vienas mažiausių visoje valstybės tarnyboje. Žmonės vyksta kovoti su pažeidėjais tinkamai neaprūpinti apsaugos ir darbo priemonėmis, senais automobiliais. Aplinkos ministerijos vadovas ir jo komanda yra kurti bendruomenės pagalbos šūksniams ir pasiūlymams, socialinis dialogas yra sužlugdytas. Netgi priešingai – manantys kitaip ir drįstantys parodyti ministerijos neveiklumą yra persekiojami tiesiogine to žodžio prasme. Todėl ir kreipėmės tiesiogiai į Vyriausybės vadovą. Su ministru Kęstučiu Mažeika kalbėtis nebėra jokios prasmės“, – sako LAASDPS pirmininkas Vaidas Laukys.

 

Kitais metais Lietuvoje turi būti įgyvendintas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės sistemos pertvarkos antrasis etapas, tačiau tam biudžeto projekte numatyta skirti tik 500 tūkst. eurų. Tokia suma yra visiškai nepakankama, pastebi LAASDPS.

 

„Mūsų vertinimu, antrajam sistemos pertvarkos etapui pabaigti bei pareigūnams skatinti ir užimti laisvas pareigybes kitais metais reikėtų skirti bent 2,84 mln. eurų. Visų pirma, Aplinkos apsaugos departamentui (AAD) teks papildomai prisiimti miškų, saugomų teritorijų ir žemės gelmių kontrolės funkcijas, vadinasi reikės daugiau darbuotojų. Skaičiuojame, kad tam papildomai reikės beveik 90 darbo vietų, o tai kainuos beveik 1,5 mln. eurų. Antra, aplinkos ministerija jau šiemet yra padidinusi AAD maksimalų leistiną pareigybių skaičių 20 pareigybių, tačiau tam neskyrė papildomų lėšų. Šių pareigybių išlaikymui, vien darbo užmokesčiui, būtina rasti dar 400 tūkst. eurų. Galiausiai, aplinkosaugininkų skatinimui, kolektyvinės sutarties nuostatų įgyvendinimui ir atlyginimų kėlimui reikia 949 tūkst. eurų“, – skaičiuoja V. Laukys.

 

Dar viena sritis, į kurią Premjero prašoma atkreipti ypatingą dėmesį yra saugomų teritorijų darbuotojų padėtis. 

 

Anot V. Laukio, šioje sistemoje žmonės uždirba maždaug 600 eurų per mėnesį, o tai yra absoliučiai neproporcinga jų darbo krūviui suma. Be to, jų darbo užmokestis yra bent 3 kartus mažesnis nei saugomų teritorijų įstaigų vadovų, o tokia socialinė nelygybė visiškai demotyvuoja darbuotojus. „Biudžeto projekte Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai asignavimus padidinti reikėtų bent 800 tūkst. eurų“, – teigia LAASDPS pirmininkas.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?