Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Didinant pareigūnų atlyginimus kai kur pritrūko skaidrumo ir aiškumo
2014-02-13

Pradžiai, matyt, reikia priminti, kad Konstitucinis Teismas savo nutarimu atstatyti sumažintus atlyginimus į prieškrizinį lygį, žinoma, padarė didelį darbą. Tačiau, deja, tai beveik (ar visai) nepalietė būtent žemesniosios grandies pareigūnų. Jiems Andriaus Kubiliaus vadovaujama vyriausybė  išmokas apkarpė kitais būdais: nuimant priedus, viršvalandžių apmokėjimą keičiant poilsio dienomis, nekeliant kategorijų ir pan. Todėl pareigūnų profesinės sąjungos atkakliai siekė, kad, siekiant mažinti atotrūkį tarp aukštesniųjų ir žemesniosios grandies, siekiant teisingai atlyginti už darbą bei kuriant socialinį teisingumą, žemesniosios grandies pareigūnų atlyginimai būtų didinami. Pirmieji rezultatai jau yra: perskirstant biudžetą statutinėms įstaigoms buvo skirtas papildomas finansavimas. Vyriausybė numatė būtent tokias lėšas, skirtas padidinti žemiausios grandies pareigūnų atlyginimus nuo 5 iki 10 procentų. NPPSS turimais duomenimis, daugelis įstaigų atlyginimus pareigūnams tam tikra dalimi pakėlė jau nuo sausio 1 d., o kai kurias priemones, kurios irgi kilstels atlyginimo dydį, (pvz. kategorijų pakėlimas) ketinama vykdyti palaipsniui.

Policijos departamentui (PD) iš biudžeto buvo papildomai skirta 34,1 mln. litų.  Iš jų dabar pareigybes užimančių policijos pareigūnų darbo užmokesčio didinimai planuojama skirti 14,2 mln. litų, laisvoms patrulių ir apylinkių inspektorių pareigybėms komplektuoti – 10,8 mln. litų.

PD pasirinko dvejopą darbo užmokesčio didinimo sistemą. Maždaug pusei – beveik 4000 – pareigūnų darbo užmokestis didės keliant pareigybių kategorijas bei jas keičiant.

Jau nuo pernai spalio iš B lygio 7 kategorijos į A lygio 8 kategoriją padidinta tyrėjams, turintiems  aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą. Tokių susidarė apie 680 darbuotojų. Specialistams, turintiems tokį pat išsilavinimą, kategorijos bus didinamos palaipsniui ir tomis pačiomis sąlygomis kaip ir tyrėjams.  Vyresniesiems tyrėjams ir vyresniesiems specialistams kategorija iš 9 pakils į 10.

Keičiamos pareigybės – vyresniųjų patrulių į vyriausiuosius patrulius,  patrulių – į vyresniųjų patrulių, o specialistų ir tyrėjų į atitinkamai vyresniųjų specialistų ir tyrėjų. Kaip jau minėta šios priemonės bus atliekamos palaipsniui.  Tačiau kol vyks perkėlimas jau nuo sausio 1 d. visiems numatytiems perkelti pareigūnams bus mokamas 140 litų priedas, t. y., žmonės padidinimą jau pajuto.

Tiems žemesniosios grandies pareigūnams, kurių šios permainos (perkėlimas) nepalies, irgi skirta 140 litų priemoka.  Tokių, PD duomenimis, yra daugiau kaip 4500.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) pranešė, kad nors lėšų poreikis darbo užmokesčiui didinti siekia apie 8 mln. litų, iš biudžeto asignavimų gauta tik 4,3 mln. litų. Dar 1 mln. departamentas planuoja skirti iš savo resursų. PAGD praneša, kad pirmiausia bus imtasi naikinti mažiausiai uždirbančių ugniagesių gelbėtojų ir jaunesniųjų specialistų, turinčių C1 ir C2 kategorijas, pareigybės, jiems keičiant į C3 kategoriją. Kaip teigiama PAGD rašte, šiuo metu atrankos jau pradėtos  skelbti. Laisvų C3 kategorijos pareigybių metų pradžioje PAGD turėjo 389.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba irgi atlyginimų didinimą įvykdė didindama pareigybes. Tarnybai iš biudžeto papildomai skirta 5,2 mln. litų, iš kurių darbo užmokesčio pakėlimui skirta 4082 tūkst. litų. Tiesa, atsirado pareigūnų, turinčių maksimalią kategoriją, tad jiems pakelti kategoriją nebuvo įmanoma. Problema buvo išspręsta panašiai kaip policijos departamentą – tokiems pareigūnams skirtos 130 litų priemokos.

Vadovybės apsaugos departamentas iš jiems skirtų papildomų 314 tūkst. litų, jau nuo metų pradžios, visiems 1-10 kategorijos pareigūnams paskyrė 5 proc. priedą. Tačiau perspektyva ir galutinis atlyginimų padidinimas vis tik numatytas nustatant aukštesnes pareigybes, o ne paprasčiausiai pridėjus prie darbo užmokesčio tam tikrą sumą. Minėti 5 proc. bus mokami iki metų pabaigos arba kol pareigūnas užims viena kategorija aukštesnes pareigas.

Viešojo saugumo tarnyba nusprendė viską išspręsti vien priemokomis. Jų gautos lėšos  (1500 tūkst. litų, iš kurių 1177 tūkst. litų atlyginimams didinti, likusios – socialinio draudimo įnašams mokėti) bus paskirstytos kaip procentiniai diferencijuoti priedai. Minimalus priedas negali siekti žemiau kaip 5 proc.

Kebliausia padėtis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT). Atrodo, kad grobstomų pinigų uoliai ieškantys ir, negalima nepagirti, ne taip retai juos ir surandantys pareigūnai savos kišenės turinio susitvarkyti nesugeba. Iš jų į klausimą kaip bus paskirstytos papildomai gautos lėšos (100 tūkst. litų, iš kurių 79 tūkst. litų darbo užmokesčiui, kitos socialinio draudimo įmokoms), tepavyko išpešti miglotą atsakymą:  „... darbo užmokestis bus didinamas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių valstybės tarnautojų darbo užmokestį, nustatyta tvarka“. Suprantama, niekas tikriausiai ir nesitikėjo, kad FNTT imtųsi kažkokių antiįstatymiškų veiksmų – ačiū ir už tokią informaciją.

Jei kuri nors įstaiga neįvykdys skirtų tikslinių lėšų įsisavinimo, profesinės sąjungos ragins darbuotojus aktyviai į tai reaguoti. Dėmesį į šį procesą turėtų atkreipti ir vidaus reikalų ministras.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?