Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Forumas dėl kriminalinės policijos padalinių pertvarkos: bendradarbiavimas leidžia tikėtis gerų rezultatų
2014-04-24

Renginio pranešėjas E. Šileris trumpai apibrėžė būsimosios pertvarkos esmę. Ši pertvarka daugiausia palies žvalgybines funkcijas vykdančius pareigūnus. Teritoriniuose policijos komisariatuose jų nebeliks – visi jie pereis į AVPK pavaldumą. E. Šileris pabrėžė, kad tai jokiu būdu nereiškia žmonių atleidimo, nors jiems visiems ir bus išdalinti atleidimo lapeliai. Tai tik teisinė procedūra, kuri yra būtina, nes keisis darbo sąlygos, pareigybių aprašymai ir pan. Tačiau visiems be išimties pareigūnams bus pasiūlytos darbo vietos. E. Šileris ypač akcentavo tai, kad reformos iniciatoriai – LKPB - nustato tik bendrus reformos bruožus, tuo tarpu savo viduje apskritys viską spręs pačios: pvz., ar pareigūnui leisti dirbti nuotoliniu būdu, ar jam teks pakeisti darbo vietą ir pan.

Šiuo metu teritoriniai policijos komisariatai vykdo žvalgybinę veiklą. Po pertvarkos tokios teisės jie nebeturės. Forumo dalyviai teiravosi, ar išliks darbas su informatoriais, jei iš teritorinių komisariatų žvalgybinės funkcijos perimamos. Pasak E. Šilerio, kažkokią informaciją galės gauti ir teritorinių įstaigų pareigūnai, kurie ją turės perduoti žvalgybos pareigūnams, tačiau jie patys  nebegalės dirbti su informatoriais, formuoti jiems užduočių ir pan. kaip būdavo anksčiau.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1300 pareigūnų, kurių pareigybių aprašymuose numatomos žvalgybinės funkcijos. E. Šilerio teigimu, pertvarka turėtų padėti ir geriau suprasti, kas yra žvalgybininko darbas. „Kai kas supranta, kad tai yra telefoninių pokalbių klausymas ir vaikščiojimas be uniformos“, - ironizavo pranešėjas. Tikimasi, kad pertvarka įgalins sukurti profesionalią, stiprią, darniai veikiančią sistemą, kurioje nebūtų tokio principo: „aš dirbu savo teritorijoje, o kas tavo teritorijoje – man nerūpi“. Todėl ypač didelis dėmesys skirtas darbo standartizavimui. Šiuo metu nėra aišku, kokius konkrečiai nusikaltimus tiria ATPK o kuriuos – teritoriniai komisariatai, nes kiekviena apskritis tai daro pagal savo sugalvotą tvarką – kaip jiems atrodo geriau. Po pertvarkos bus visiškai aišku, kokių nusikaltimų tyrimas kieno kompetencijai priklauso. „Rinksimės geriausią modelį ir pagal jį standartizuosime darbą. Kad nebūtų taip, jog vienoje apskrityje ekonominius nusikaltimus tiria vienas policijos padalinys, kitoje – kitas. Kad nebūtų tokio principo „kaip man geriau“. Kas vienoje apskrityje yra gerai, negali būti negerai kitoje apskrityje“, - sakė S. Šileris. 

Forumo dalyviai diskusijų metu uždavė nemaža klausimų. Daugiausia klausimų buvo apie tai, ar visiems bus dalinami atleidimo lapeliai ir kodėl, dėl darbo vietų – ar neteks pareigūnui važinėti šimtus kilometrų į naująją darbo vietą, apie tai, ar būtinas teisinis išsilavinimas ir t.t. LKPB, Policijos departamento bei Vilniaus AVPK į šiuos klausimus atsakė, tačiau pabrėžė, kad daugeliu atvejų dar ne viskas iki galo nuspręsta, be to, taip pat daugeliu atvejų AVPK palikta patiems daug ką spręsti.

„Šis renginys yra tęsinys jau ne pirmą kartą vykstančių LKPB, profesinių sąjungų ir komisariatų vadovų susitikimų. Siekiant paskleisti informaciją apie pertvarką, atsakyti į pareigūnams rūpimus klausimus buvo organizuojami susitikimai su LKPB, komisariatų vadovais, LKPB vadovai patys vyko į atskirus padalinius ir bendravo su jų vadovais bei darbuotojais  kitose apskrityse. Dabar, tęsdami bendradarbiavimą, visi susirinkome Vilniuje. Galiu pasakyti, kad visame šitame procese viena yra tikrai labai gerai: informacija patiekiama viešai, kalbamasi, kartu ieškoma atsakymų ir problemų sprendimo būdų. Socialiniai partneriai dialogu patenkinti. O tai leidžia tikėtis, kad tokio bendradarbiavimo rezultatai bus geri“, - sakė vienas iš io bei kitų susitikimų iniciatorių bei organizatorių Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos tarybos narys Sigitas Šiaudinis.

 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?