Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kalėjimų sargai: esame basi, alkani ir nesaugūs
2014-04-10

Daugiau nei pusė visų pataisos įstaigų pareigūnų pasirašė peticiją, kurią įteikė Teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui. Jojereikalaujama nedelsiant imtis priemonių, užtikrinant saugias ir gyvybei nepavojingas darbo sąlygas ir teisingą apmokėjimą už darbą, didinant 1-10 kategorijų pareigūnų atlyginimus 10 proc. dar šiais metais.

Pareigūnai pasakoja, kad jų gyvybėms nuolat gresia pavojus, o tokie atvejai kaip, pavyzdžiui, Marijampolės pataisos namuose iki komos būklės sužalotas kolega, signalizuoja apie kritinę padėtį įstaigose.

„Visada kalbama apie nuteistųjų sąlygas – kvadratiniai metrai, maistas, patalynė, internetas, užimtumo garantijos – o apie juos prižiūrinčius pareigūnus nutylima“, - pabrėžia Lietuvos Respublikos Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Vaitkunskas.

Darbuotojai pasakoja, kad jų darbo užmokestis toli gražu nekompensuoja patiriamos įtampos, streso, fizinio ir emocinio nuovargio. Pavyzdžiui, Marijampolės arba Alytaus pataisos namuose, kur yra zoninis, ne kamerų režimas, 1,5 tūkst. nuteistųjų prižiūrėti paliekami vos 14-15 pareigūnų.

„Būtent dėl pavojingų sąlygų daugelis palieka tarnybą, o įstaigose lieka neužpildytos darbo vietos. Dėl darbuotojų trūkumo nuteistieji gali įsinešti ar nesunkiai gauti draudžiamų daiktų. Įsivaizduokite, per tvorą į pataisos namų kiemą metamas telefonas. Spėkite, kas laimi sprintą: prižiūrėtojas ar nuteistieji?“, - sarkastiškai klausia T. Vaitkunskas, primindamas, kad būtent iš pataisos namų dažniausiai vykdomi telefoniniai sukčiavimai ir kiti panašūs nusikaltimai.

Vis dar dirbantieji pasakoja, kad 2014 m. visose vidaus reikalų įstaigose 5-10 proc. didėjant darbo užmokesčiui, atlygis pataisos įstaigose nedidėjo, o už priverstinius viršvalandžius pareigūnams kompensuojama ne priemokomis, o papildomomis poilsio dienomis.

„Sunkmečiu įkalinimo įstaigos prarado beveik šeštadalį – daugiau kaip 400 – darbuotojų. Tarnyboje šiuo metu liko 2500, tai kas laukia toliau? Manau, valdininkai ir politikai turės dvi išeitis: investuoti į jų saugumą arba į įkalintųjų apykojus, nes greitai teks paleisti kalinius į laisvę“, - konstatuoja T. Vaitkunskas.

 2014 metais visoms statutinėms įstaigoms buvo skirtas papildomas finansavimas, o 1-10 kategorijų statutiniams pareigūnams nuo 5 iki 10 proc. pakeltas darbo užmokestis. Pataisos įstaigoms taip pat buvo skirtas papildomas 10 mln. litų finansavimas, tačiau pareigūnų darbo užmokesčiui kelti nebuvo skirta nė lito.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 11 įkalinimo įstaigų, kuriose laikoma 9261 nuteistųjų. Bendras Lietuvos rodiklis yra 3,7 nuteistieji vienam prižiūrėtojui. Tuo tarpu Europos Sąjungoje ar Skandinavijos šalyse vienam prižiūrėtojui įprastai tenka vienas nuteistasis.

 

 

Lietuvos Respublikos Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas

Tomas Vaitkunskas

Tel. +37068779388

info@pareigunai.lt

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?