Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kolektyvinė sutartis – vienas iš būdų problemas spręsti bendrai
2014-02-19

NPPSS bei Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) pirmininkas Vladimiras Banel ir šių organizacijų tarybos narys Rimantas Liepa susitiko su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovu Vainiumi Butinu. Profesinių sąjungų vadovai pabrėžė kolektyvinių sutarčių svarbą. „Tuomet tai jau nėra šiaip pasikalbėjimas kur gatvėj susitikus. Tuomet matome problemą, susėdame ir kartu apsvarstome ką galima padaryti ir kaip tai daryti. Tai jau konstruktyvus dialogas, duodantis savo rezultatus. Tokios sutartys įgalina ne tik suderinti reikalavimus, bet ir suteikia jiems didesnį svorį“, - sakė V. Banel. Su policija, muitine, pataisos įstaigomis, kaip minėta, derybos dėl sutarčių pasirašymo artėja į pabaigą, dabar jos gali prasidėti ir su pasieniečiais.

Vienas iš svarbiausių klausimų ir prioritetas buvo ir tebėra finansavimas. Nors gavus papildomą finansavimą pareigūnų darbo užmokestis pakilo, tačiau toli gražu nepakankamai. Todėl klausimas dėl finansavimo gerinimo tebėra svarbus ir jis nebus pamirštas 2014 metais.

Dar viena labai svarbi problema – pareigūnų saugumas. Pastaruoju metu padažnėjo atvejų kai sunaikinamas pasieniečių turtas – dažniausiai apgadinami ar sudeginami jų automobiliai, buvo atvejis kai degė pastatas. Nors beveik neabejotina, kad pareigūnai nukentėjo dėl tarnybos, jiems padarytos žalos niekas nekompensuoja. Net kompensavimo mechanizmas nėra numatytas.

Dar daugiau: pareigūnas ir fiziškai negali jaustis saugus. Jau nekalbant apie tai, kad į jį gali būti pasikėsinta ne tarnybos metu, nepakankamai saugus jis ir pačios tarnybos metu. Pagal dabar galiojančius Sienos kontrolės nuostatus pasieniečiai gali patruliuoti po vieną. Tokios pataisos buvo priimtos sunkmečiu, kai buvo keičiami nuostatai. Tai vertė daryti tiek žmonių, tiek lėšų trūkumas. Tačiau rūpinantis pareigūnų saugumu tokius patruliavimus reikėtų leisti tik kaip išimtis ypatingais atvejais, bet jokiu būdu ne kaip nuolatinę praktiką. Todėl sutarta su VSAT vadovu dar kartą įvertinti tai, atnaujinti diskusijas ir ieškoti abiem pusėm priimtino sprendimo.

Profesinės sąjungos ketina kreiptis į Lietuvos Respublikos vyriausybę ragindamos spręsti pareigūnų saugumo bei kitas problemas, atkreipiant dėmesį į tai, kad nemotyvuotas, nesaugus pareigūnas negali tinkamai atlikti jam patikėtų užduočių. Vienas iš būdų sprendžiant motyvacijos klausimą – siūlymas vėl atkurti anksčiau egzistavusį, o sunkmečiu panaikintą teisėsaugos, tame tarpe ir pasieniečių skatinimo fondą, kuris tada siekė 5 mln. litų, o pareigūnų turto apsaugai ir sunaikinto, kompensavimui, gali būti sukurtas mechanizmas, kaip paminėtą turtą apdrausti. Dabar kaip tik svarstomas Vidaus tarnybos statuto projektas, tad šis aktualus klausimas, gali būti vienas iš diskusijų objektų.

Dar vienas svarbus klausimas – dėl pasieniečių, kurie tarnauja Ignalinos atominės elektrinės apsaugos padalinio. Jame – apie trejetą šimtų pareigūnų. VSAT vadovas patikino, kad rinktinės finansavimo šaltiniai bent kol kas neturėtų keistis, tad žmonės iš darbo nebus atleidinėjami.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?