Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kriminalinės policijos reforma: tik atviras bendradarbiavimas gali padaryti ją pavykusia
2014-05-28

Prieš savaitę Alytaus AVPK įvyko LPPS inicijuotas forumas dėl būsimos pertvarkos. Pasak LPPS pirmininkės Romos Katinienės, susirinkę kriminalinės policijos pareigūnai bei prokurorai taip ir neišgirdo aiškių atsakymų iš LKPB atstovų. „Po LKPB pristatymo klausimų ne tik nesumažėjo, bet ir padaugėjo. Susidarė įspūdis, kad kaip po reformos reikės dirbti žino tik LKPB, bet ne kriminalinės policijos pareigūnai, policijos vadovai ir prokurorai. Pareigūnai neišgirdo aiškių priežasčių, kodėl apskritai atliekama ši reforma, kai kurie atsakymai salėje sukėlė pasipiktinimo audrą“, - sakė R. Katinienė.

Todėl ir buvo inicijuotas vakarykštis susitikimas, kad susitarti kaip kartu spręsti kilusias problemas. LPPS nesutinka su daugeliu LKPB siūlymų, nes juose visiškai neatsižvelgiama į eilinius kriminalinės policijos pareigūnus, rengiantis reformai nebuvo diskutuojama su profesine sąjunga. Be to, profesinės sąjungos nuomone, kol pati reforma bei jos vykdymo mechanizmas nėra aiškūs, sprendimas ją pradėti jau rugsėjo 1 d. yra per ankstyvas.  

Susitikime dalyvavo LKPB viršininkas Rolandas Kiškis, jo pavaduotojas Edvardas Šileris, LPPS pirmininkė R. Katinienė, Lietuvos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Vaitkunskas, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas, policijos generalinio komisaro pavaduotojai Algirdas Stončaitis ir Renatas Požėla.

Profesinių sąjungų atstovai dar kartą pabrėžė, kad toli gražu ne visi siūlymai kaip vykdyti reformą yra tinkami ir priimtini ir išdiskutuoti. Todėl profesinės sąjungos neketina atsisakyti savo reikalavimų. Pareigūnų atstovai teigė, kad tiek LKPB, tiek PD yra atviri socialiniam dialogui ir stengsis siekti abiem pusėms palankių sprendimų.

Buvo nutarta, kad LKPB bei profesinių sąjungų atstovai dar kartą vyks į kiekvieną apskritį kalbėtis su žmonėmis, nes Alytaus forumas aiškiai parodė, kad pareigūnai turi daug neatsakytų klausimų, kad jų netenkina nemažai dabartinių siūlymų. Todėl reikia su jais diskutuoti.

Pasak R. Požėlos panaši praktika Policijos departamente jau yra. Tik tai atliekama elektroniniu būdu. „Kiekvieną pirmadienį visi norintys gali diskutuoti jiems rūpimais klausimais elektroninėje erdvėje ir pateikti savo siūlymus. „Po šių forumų gimsta sprendimai, gimsta nauji pasiūlymai ir patobulinimai“, - teigė generalinio komisaro pavaduotojas.

LKPB viršininkas R. Kiškis teigė, kad pati reformos koncepcija yra teigiama, reformą, pasak jo, ko gero, reikėjo vykdyti gal net anksčiau. „Žinoma, rizikas galima buvo sumažinti, bet viską visada galima padaryti geriau. Susitikdamas su pareigūnais įsitikinau, kad tikrai informacija ne visada ir ne visa juos pasiekia. Manau, kad čia turėtų daugiau atsakomybės prisiimti vadovai ir jų pavaduotojai“ – sakė R. Kiškis. Jis pridūrė, kad LKPB bus sudaryta darbo grupė, kuri teiks metodinę pagalbą ir vykdys kontrolę.

Pasak jo, apie kriminalinės policijos reformą buvo kalbėta jau nuo pernai vasaros. „Kadangi valstybės prioritetas šiuo metu yra kova prieš šešėlinę ekonomiką, atsirado būtinybė stiprinti ekonominę policiją ir kriminalinę žvalgybą. Ta būtinybė kilo jau gerokai anksčiau, nes ankstesni mūsų tikslai ir prioritetai buvo, švelniai tariant, tobulintini. Todėl, beje, nemanau, kad bus atsisakyta reformos starto rugsėjo pirmąją, negalima tokių dalykų nuolat atidėlioti. Taigi, stiprinant kriminalinę žvalgybą teko reformuoti ir visą kriminalinę policiją. O vykstant reformoms visuomet atsiranda ir ko nors nesuprantančių, ir nepatenkintų. Mūsų siūlymai irgi nėra tobuli, bet mes pasirengę skaidriai bendradarbiauti ir siekti gerų sprendimų“, sakė R. Požėla.

R. Katinienė pabrėžė, profesinė sąjunga neketina atsisakyti iniciatyvos teisės, ketina toliau rinkti pareigūnų parašus dėl vykdomos reformos ir atstovauti savo nariams bei ginti jų teises.

LPPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?