Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Migracijos tarnybos pertvarka: išsaugokime žmones
2014-01-31

Nuo liepos 1 d. numatyta migracijos tarnybos reforma sukėlė daug diskusijų. Kaip ir kiekvienos reformos metu, daugelis darbuotojų susiduria su informacijos apie konkretų reformos įgyvendinimą poreikiu, nes kiekvienam yra labai svarbu aiškiai žinoti, kokią įtaką reforma turės jo gyvenimui.

Suvokdami tokios informacijos svarbą tarnybos darbuotojams, su jais susitikti atvyko policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, Policijos departamento (PD) Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas, PD Migracijos poskyrio viršininkė Daiva Vežikauskienė, PD Personalo valdybos Organizacinių reikalų poskyrio viršininkas Dainius Kibildis, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis, pareigūnų profesinių sąjungų atstovai.

S. Gagas trumpai apibūdino pagrindinius numatomus pokyčius. Visų pirma, keičiasi migracijos tarnybų pavaldumas. Šiuo metu teritorinės tarnybos, tokios kaip, pavyzdžiui, Ukmergės, Širvintų, Trakų ir pan., pavaldžios atitinkamiems policijos komisariatams. Po reformos jos tampa pavaldžios centrinei įstaigai, šiuo atveju Vilniaus migracijos valdybai.

Antras reformos aspektas yra būtent tai, kas labiausiai jaudina darbuotojus. Dalis pagal darbo sutartis dirbančių darbuotojų pareigybių virsta karjeros valstybės tarnautojo.

Iš pirmo žvilgsnio viskas lyg ir gerai. Kaip teigė D. Vežikauskienė, karjeros valstybės tarnautojo pareigybė gerokai platesnės apimties, atsiranda karjeros galimybės, papildomos socialinės garantijos, be to, atitinkamai kyla ir atlyginimai. Beje, pagal galiojančius teisės aktus gyventojų pareiškimus gali priimti tik karjeros valstybės tarnautojai.

Tačiau norint tapti karjeros valstybės tarnautoju reikia ne tik išlaikyti privalomą bendrųjų gebėjimų testą (tiesa, jį gali pavykti išlaikyti ne visiems, bet čia, jau, kaip sakoma, neišvengiama atranka), bet ir turėti aukštąjį išsilavinimą. Dalis migracijos tarnybos darbuotojų jo neturi, todėl baiminasi, kad praras galimybę dirbti.

Departamento atstovai sakė, kad kiekvienas toks atvejis turėtų centrinėse įstaigose būti apsvarstytas individualiai. „Techninio darbo, kurį atlieka pagal sutartis dirbantieji, visai dokumentacijai persikeliant į elektroninę erdvę mažėjo ir vis mažės. Bet mes nesiūlome žmonių išmesti į gatvę. Jiems galima rasti kitą darbą“, - tvirtino D. Vežikauskienė.

Jai antrino ir A. Mikulskis: „Noriu užtikrinti, kad nevarysime žmonių. Jau yra taip buvę: pavarome, o paskui kai reikia dirbti, dairomės: o kas dirbs? Dėl kiekvienos pareigybės bus sprendžiama atskirai. Jūs mūsų turtas, kiekvienam jūsų bus pasiūlytas darbas“, - tikino A. Mikulskis.

Ukmergės policijos vadovas Rolandas Kiškis, dalyvavęs susitikime, teigė, kad jų migracijos tarnyboje yra trys darbuotojai be aukštojo išsilavinimo. „Atsiranda problemų, kurias reikės gerai pagalvoti kaip išspręsti. Pavyzdžiui, yra jauna, gabi moteris. Septynerius metus dirba, mėgsta ir gerai žino savo darbą. O šiuo metu aš nelabai ką galiu jai pasiūlyti“, - susikrimtęs sakė R. Kiškis.

Susirinkimo metu buvo pabrėžiama , kad reformos paprastai didina įtampą tarnyboje. Tačiau departamento atstovai teigė, kad problemos yra išsprendžiamos, jei tik bus pakankamai geranoriškumo iš abiejų pusių. Jie teigė, kad kiekvieno darbuotojo atvejis Vilniaus apskrities VPK bus apsvarstytas individualiai, o policijos departamentas laukia pasiūlymų iš komisariato vadovų.

Vėliau Vilniaus AVPK  vykusiame Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos inicijuotame susitikime buvo pristatyti preliminarūs pasiūlymai, kuriuos ketinama pateikti Policijos departamentui.

Siekdami, kad reforma darbuotojams, kuriuos ji palies, nebūtų skausminga, VPK atstovai ketina siūlyti palikti kuo daugiau darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis. Norima, kad pagal sutartis galėtų dirbti ir vyresnieji specialistai, ir specialistai, ir inspektoriai. Taip nenukentėtų pastarieji, kurie neturi aukštojo išsilavinimo. Rengiami ir kiti pasiūlymai, kurie turėtų būti apsvarstyti netrukus.

„Yra preliminarūs siūlymai, tačiau visa tai dar reikia derinti ir derinti“, - sakė susitikime dalyvavęs Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis.

Kaip sakė pareigūnų profesinės sąjungos atstovė Daiva Balkienė, VPK siūlymai yra labai geranoriški. Profesinė sąjunga jiems pritaria ir ketina aktyviai dalyvauti įgyvendinant reformą. 

NPPSS teisininkė  Vaida Lazauskaitė:

„Pažymėtina, kad Teritorinių policijos įstaigų migracijos padalinių optimizavimo koncepcija (toliau – koncepcija) savo prigimtimi yra rekomendacinio pobūdžio teisės aktas – tam tikros gairės, kuriomis remiantis yra priimami konkretūs sprendimai. Be kita ko, rekomendacinis koncepcijos pobūdis leidžia, atsižvelgiant į teisingumo, protingumo ir sąžiningumo bei teisėtų lūkesčių principus, nuo jos nukrypti. Kiek „griežtai“ bus laikomasi koncepcijos ir kiek jos pasirinktas įgyvendinimo būdas atitiks teisėtus darbuotojų lūkesčius bus matoma iš policijos komisariatų teikiamą siūlymų Policijos departamentui, kaip galutinai nuspręsiančiam dėl tolimesnio migracijos padalinių darbo organizavimo.  

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?