Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS vadovas: praėję metai atnešė gerų rezultatų, bet atsipalaiduoti nevalia
2014-02-14

Pasak V. Banel, 2013-ųjų pradžioje dar buvo galima pastebėti skepticizmo apraiškų: esą, ką čia pasieksi, kova su vėjo malūnais ir tiek. Bet metų pabaigoje jau drąsiai galima buvo pasakyti, kad pasitelktos priemonės davė apčiuopiamų rezultatų. „Pasiteisino ir piketai, ir vadinamieji itališkieji streikai pasienyje, ir mitingas prie prezidentūros, ir viską apvainikavusi Vergų arija tuo metu, kai Valdovų rūmuose vyko aukščiausiųjų Europos Sąjungos vadovų priėmimas“, - sakė V. Banel.

Pagaliau pareigūnų balsą išgirdo ir politikai, kurie iki tol buvo tarsi kurti ir mojo ranka į bet kokius pasiūlymus ar reikalavimus. Užsimezgė dialogas su Vyriausybe. Vyko derybos, kurių rezultatas akivaizdus – nors gal ir ne tiek, kiek norėtųsi ir reikėtų, bet vis dėlto pareigūnų atlyginimai jau didinami. Be to, panašu, kad ir prezidentė Dalia Grybauskaitė pakeitė savo požiūrį. Pernai pavasarį, po visos eilės skaudžių įvykių, dėl kurių kaltė buvo versta būtent pareigūnams, ji kalbėjo, kad koks bebūtų prastas finansavimas ar žmonių trūkumas, reikia veikti – operatyviai ir veiksmingai . Jau vasarą prezidentė po frazės, kad reikia veikti pridūrė žodelį „bet“ – bet Vyriausybė turi užtikrinti tinkamas tai veiklai sąlygas. O pastarosiomis dienomis, susitikusi su generaliniu komisaru Sauliumi Skverneliu, D. Grybauskaitė jau viešai išsakė komplimentus policijai.

Didelis profesinių sąjungų pasiekimas – kolektyvinės sutartys, apie kurias dar prieš gerus metus dar nelabai kas ir girdėjęs buvo. Su kai kuriomis įstaigomis derybos dėl sutarčių jau baigtos, su kai kuriomis – baigiami derinti paskutiniai klausimai. „Dabar, kai iškyla problemos, susėdame ir kalbamės. Jau nebėra tokio požiūrio, kuris anksčiau buvo gajus: „Nepatinka – eik į teismą“. Dabar tiesiog vyksta derybos, diskusijos“, - teigė V. Banel.

Tačiau V. Banel nenutylėjo ir to šaukšto deguto medaus statinėje, kuris – nori ar ne – vistiek joje yra. Vidaus reikalų ministerija, ilgokai miegojusi meškos miegu, pastaruoju metu sukruto. „Ministerija dabar spausdina projektą po projekto. Kalbu apie Vidaus tarnybos statutą – jau bene keturi jo variantai yra. Ne diskutuoti dabar reikia, o pagaliau jį priimti. Profesinės sąjungos yra pateikusios savo siūlymus: daugiausia liečiančius darbo užmokestį, socialines garantijas. Bet kol kas tik kalbama, o nieko nedaroma. Ministras (vidaus reikalų ministras Alfonsas Dailis Barakauskas ) ne kartą viešai pasigyrė gavęs apdovanojimus už tai, kad Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai metu užtikrinęs visos Europos saugumą. Tačiau manau ministras turėtų užsiimti paprastesniu darbu – užtikrinti saugumą Lietuvoje ir Lietuvai“, - sakė V. Banel.

Kaip jau minėta, politikai pastaruoju metu atgavo klausą. Ataskaitiniame susirinkime dalyvavęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras daugiausia dėmesio skyrė Vidaus tarnybos statuto projektui.

Jau išgirstas ir  seniai profesinių sąjungų keliamas klausimas dėl specialaus sostinėje dirbančių pareigūnų statuso. Neseniai apie tai prabilo ir Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. „Apie tai, kaip ir apie 40 darbo valandų savaitę pareigūnams, anksčiau niekas net girdėti nenorėjo. O dabar ne tik kalbama, bet net ir nurodomos konkrečios datos, kada tai gali būti įvesta. Tai jau nemažas pasiekimas ir įrodymas, kad mūsų veikla duoda vaisius“, - sakė V. Banel.

Be atsako liko ir NPPSS kreipimasis į valdančiąją daugumą. Pernai Politinei tarybai buvo išsiųstas NPPSS raštas. „Yra prikurta visokiausių projektų, kurie dažnai kertasi ne tik tarpusavyje, bet ir su paprasčiausia logika. Todėl paprašėme išsakyti, kokia yra teisėsaugos vizija, bent jau kažkokias gaires. Tačiau nė viena iš penkių partijų į mūsų kreipimąsi neatsakė“, - kalbėjo V. Banel.

Profesines sąjungas jaudina ir pareigūnų saugumo problemos. Pastarieji – ypač pasieniečiai – dažnai nukenčia ne tik tarnybos metu, bet ir dėl tarnybos: gadinami, deginami jų automobiliai, namai, tokioje aplinkoje saugus negali jaustis nei pats pareigūnas, nei jo artimieji. Tačiau iki šiol niekas ne tik nepasirūpina pareigūnų saugumu, bet net ir patirtų nuostolių nekompensuoja. Apie tai kalbėti vengiama, nėra sukurtas netgi tokio kompensavimo mechanizmas. V. Banel pabrėžė, kad NPPSS artimiausiu metu ketina pateikti savo pasiūlymus šiuo klausimu.

Baigdamas NPPSS pirmininkas pabrėžė, kad profesinės sąjungos ketina ir toliau kovoti dėl prioritetinių dalykų: pareigūnų socialinių garantijų, darbo užmokesčio, saugumo. Jis kvietė visus neatsipalaiduoti, nenuleisti rankų, nes tai, kas iškovota, svarbu, bet tai tėra tik nedidelė dalis to, ko reikia, kad pareigūnų darbas būtų motyvuotas, atlygis už darbą teisingas ir jie jaustųsi saugūs. Į visas šias svarbias sritis ypatingą dėmesį turėtų atkreipti ir vidaus reikalų ministras.

 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?