Lietuvos policijos pareigūnų profesinių sąjungų jungtinė atstovybė ir Policijos departamentas dar kovo pabaigoje patvirtino Lietuvos policijos šakos kolektyvinę sutartį. Deja, dėl netikėto ir neadekvataus VRM įsikišimo į šį procesą iki šiol nepavyksta pasirašyti dokumento.
Profesinės sąjungos pasakoja, jog tuo metu, kai vyko derybos su Policijos departamentu, VRM siūlyta dalyvauti – deleguoti savo atstovą. Ministerija tuomet atsisakė, o departamentui sutartį pateikus Vyriausybei staiga pateikė naujus siūlymus. Pareigūnai pabrėžia, kad VRM net nėra sutarties šalis ar derybų dalyvė, todėl jos pretenzijos dėl sutarties projekte įtvirtintų nuostatų yra visiškai nepagrįstos.
„Nors VRM ir nėra derybų dalyvė, susitikome su ministerijos atstovais ir, pasitarę, pritarėme daugumai jų siūlymų, išskyrus vieną. VRM reikalauja atsisakyti projekte įtvirtintos nuostatos dėl papildomos garantijos profesinių sąjungų nariams būti pirmenybės teise paliktiems darbe mažinant darbuotojų skaičių. Tokia garantija įtvirtinta socialinės apsaugos ir darbo teisės aktuose ir jokiam įstatymui neprieštarauja, todėl kreipėmės į Vyriausybę dėl neteisėtų ir nepagrįstų siūlymų“, - aiškina NPPSS vadovas Vladimir Banel.
Rašte Algirdui Butkevičiui NPPSS prašo suteikti įgaliojimus Policijos departamentui pasirašyti šalių suderintą projekto redakciją. Priešingu atveju profesinės sąjungos vertins esamą padėtį kaip itin grubų kišimąsi į kolektyvinių derybų laisvę ir šalių bendradarbiavimą.
NPPSS primena, kad su sunkumais dėl kolektyvinių sutarčių susiduriama nuolat. VRM sudėtyje esantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas bei Valstybės sienos apsaugos tarnyba atmetė profesinių sąjungų skatinimus pradėti derybas dėl šakos kolektyvinių sutarčių sudarymo.
„Jau ne pirmą kartą susiduriame su sutarčių pasirašymų vilkinimu, susitarimų nesilaikymu arba socialinio dialogo nebuvimu. Susidaro įspūdis, jog ministerijai ir kai kurioms jai pavaldžioms institucijoms nė motais geresnės pareigūnų darbo sąlygos ar socialinės garantijos. Prioritetiniai klausimai, tokie kaip Vidaus tarnybos statutas, Policijos veiklos įstatymas, kolektyvinės sutartys, socialinės garantijos, finansavimas, sprendžiami itin vangiai. Užuot ieškojus iniciatyvų ir siekus derybų keliu priimti būtinus sprendimus, aktyviai priešinamasi bet kokiam bendradarbiavimui. Pats VRM ministras neturi jokios aiškios pozicijos, todėl mums niekaip nepavyksta užmegzti konstruktyvaus dialogo“, - apgailestauja V. Banel.
NPPSS prašo Ministro Pirmininko atsižvelgti į pareigūnų problemas ir imtis reikiamų priemonių. Nesulaukę adekvačių sprendimų iš Vyriausybės ar Vidaus reikalų ministerijos atstovų, pareigūnai žada imtis protesto veiksmų.
Daugiau informacijos suteiks:
Vladimir Banel
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas
8 672 54 030