Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnams rengiamos naujos žabangos
2014-09-04

VRM par­en­gė Par­ei­gū­nų ir ka­rių vals­ty­bi­nių pen­si­jų įsta­ty­mo pa­tai­sas, pa­gal ku­rias nu­ma­to­ma iki 25 me­tų pa­il­gin­ti jų dar­bo sta­žą, bū­ti­ną vals­ty­bi­nei pen­si­jai gau­ti. Tei­gia­ma, jog lė­šų po­rei­kis to­kioms iš­mo­koms nuo­lat di­dė­ja, to­dėl rei­kia už­kirs­ti tam ke­lią. Ta­čiau pa­tys par­ei­gū­nai ir da­lis po­li­ti­kų ti­ki­na, kad pa­lai­mi­nus VRM siū­ly­mą pi­ni­gų ne­pa­vyk­tų su­tau­py­ti, o sta­žo pa­il­gi­ni­mas tik at­gra­sy­tų jau­nuo­lius nuo sta­tu­ti­nės tar­ny­bos.

Tar­nau­ti rei­kė­tų ilgiau

Pa­gal da­bar­ti­nę tvar­ką par­ei­gū­nų ir ka­rių vals­ty­bi­nė pen­si­ja ski­ria­ma ir mo­ka­ma iš tar­ny­bos iš­ėju­siems par­ei­gū­nams ir ka­riams, ku­rie 20 ir dau­giau me­tų tar­na­vo vi­daus rei­ka­lų, vals­ty­bės sau­gu­mo, kraš­to ap­sau­gos sis­te­mo­se, Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bo­je, Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­te ar jam pa­val­džio­se įstai­go­se ir vals­ty­bės įmo­nė­se, mui­ti­nės sis­te­mo­je (dir­bo mui­ti­nės mo­bi­lio­sio­se gru­pė­se, mui­ti­nės pos­tuo­se ar­ba at­li­ko kri­mi­na­li­nę žval­gy­bą ar iki­teis­mi­nį ty­ri­mą).

VRM siū­lo pa­il­gin­ti mi­ni­ma­lų dirb­tą lai­ką iki 25 me­tų, mat pa­sta­ruo­ju me­tu smar­kiai dau­gė­ja to­kių pen­si­jų ga­vė­jų. Mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, 2010 me­tais vi­daus rei­ka­lų sis­te­mo­je pen­si­jas gau­nan­čių par­ei­gū­nų bu­vo 10 981, o per­nai - jau 13 350. Ati­tin­ka­mai di­dė­jo ir vals­ty­bės biu­dže­to lė­šų po­rei­kis to­kioms iš­mo­koms. Jei da­bar­ti­nė tvar­ka ne­bus pa­keis­ta, į pen­si­ją iš­ėju­sių par­ei­gū­nų gau­sės dar spar­čiau, tad la­biau seks ir vals­ty­bės iž­das.

Tie­sa, pa­tai­sų au­to­riai ra­gi­na ne ma­žes­nio kaip 25 me­tų dar­bo sta­žo rei­ka­la­vi­mą tai­ky­ti tik tiems sta­tu­ti­niams par­ei­gū­nams, ku­rie į tar­ny­bą bū­tų pri­ima­mi nuo ki­tų me­tų pra­džios. Jei par­ei­gū­nai ar ka­riai iki šių me­tų pa­bai­gos pa­lik­tų tar­ny­bą ir ne­praė­jus vie­niems me­tams vėl su­grįž­tų, jiems bū­tų da­ro­ma iš­im­tis - pa­lie­ka­mas 20 me­tų bū­ti­na­sis dar­bo sta­žas vals­ty­bi­nei pen­si­jai gau­ti.

„Siū­ly­mą di­din­ti par­ei­gū­nų ir ka­rių pen­si­nį am­žių le­mia bend­ra de­mog­ra­fi­nė si­tua­ci­ja Lie­tu­vo­je. Vi­suo­me­nė sens­ta, ten­ka to­lin­ti iš­ėji­mo į pen­si­ją lai­ką. To ne­pa­da­rius ša­lies so­cia­li­nio drau­di­mo sis­te­mą iš­tik­tų ban­kro­tas“, - LŽ tei­gė vi­daus rei­ka­lų vi­ce­mi­nis­tras Ži­man­tas Pa­ce­vi­čius.

Pla­nuo­ja­ma, kad VRM par­eng­tos pa­tai­sos Sei­me bus svars­to­mos jau ru­dens se­si­jo­je. To­dėl vi­suo­me­nės ir su­in­te­re­suo­tų ins­ti­tu­ci­jų pa­sta­bų mi­nis­te­ri­ja lau­kia tik iki rug­sė­jo 8 die­nos.

Sū­nui nelinkėtų

Iš­gir­dęs apie ren­gia­mą nau­jo­vę prieš­gais­ri­nė­je gel­bė­ji­mo tar­ny­bo­je jau be­veik du de­šimt­me­čius tar­nau­jan­tis Kęs­tu­tis LŽ pa­brė­žė, kad jos įtei­si­ni­mas bū­tų pats di­džiau­sias ne­su­sip­ra­ti­mas.

„Ir tie 20 tar­ny­bos me­tų ker­ta per svei­ka­tą. Juk vos ne kiek­vie­ną bu­dė­ji­mo die­ną ten­ka lėk­ti tai į gais­rus, tai į ava­ri­jas. Ir fi­zi­nis krū­vis di­de­lis, ir emo­ci­nė įtam­pa mil­ži­niš­ka. Jau po 10-15 dar­bo me­tų da­ro­si su­nku. Ir ma­no ko­le­goms, su ku­riais pa­kal­bu, iki tų 20 me­tų su­nku „iš­temp­ti“. Jei pen­si­nis am­žius dar bus pa­il­gin­tas, ug­nia­ge­sių pro­fe­si­ja Lie­tu­vo­je ims nyks­ti“, - tvir­ti­no Kęs­tu­tis. Vy­ras ne­slė­pė, kad jei po­li­ti­kai pri­tars VRM siū­ly­mui, jis sa­vo sū­nų, ku­ris ren­gia­si tap­ti ug­nia­ge­siu, at­kal­bės nuo to­kio pa­si­rin­ki­mo.

Pa­si­gen­da kompleksiškumo

LŽ kal­bin­tas Na­cio­na­li­nio par­ei­gū­nų pro­fe­si­nių są­jun­gų su­si­vie­ni­ji­mo (NPPSS) pir­mi­nin­kas Vla­di­mi­ras Ba­ne­lis ti­ki­no, kad pa­di­di­nus dar­bo sta­žą, rei­ka­lin­gą pen­si­jai gau­ti, dar­bas sta­tu­ti­nė­se tar­ny­bo­se bū­tų vi­siš­kai ne­be­pa­trauk­lus.

„A­pie to­kius su­ma­ny­mus šne­ka­ma gal jau ge­rą de­šimt­me­tį. Mes ne kar­tą pa­brė­žė­me, kad re­for­mos ga­li bū­ti da­ro­mos tik ly­giag­re­čiai per­žiū­rint sta­tu­ti­niams par­ei­gū­nams tai­ko­mas so­cia­li­nes ga­ran­ti­jas. Pir­miau­sia - vals­ty­bi­nės pen­si­jos dy­dį. Ji Lie­tu­vo­je - vie­na ma­žiau­sių, su­da­ro tik 20 proc. par­ei­gi­nės al­gos. Pa­vyz­džiui, kai­my­nė­je Len­ki­jo­je pen­si­ja sie­kia 40 proc. par­ei­gi­nės al­gos“, - pa­žy­mė­jo NPPSS pir­mi­nin­kas.

Ne vi­si su­pras esmę

Bu­vęs il­ga­me­tis Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos par­ei­gū­nas, par­la­men­ta­ras Po­vi­las Urb­šys LŽ sa­kė, kad ir da­bar­ti­niai įsta­ty­mai lei­džia pa­nau­do­ti sta­tu­ti­nių par­ei­gū­nų dar­bo pa­tir­tį - įstai­gų va­do­vai ga­li pra­tęs­ti tar­ny­bos lai­ką kiek­vie­nu kon­kre­čiu at­ve­ju.

„To­kia nor­ma la­biau­siai ati­tin­ka šios die­nos po­rei­kius. Tuo me­tu VRM siū­lo­mo­mis pa­tai­so­mis tar­si ban­do­ma sta­tu­ti­nių par­ei­gū­nų sąs­kai­ta tau­py­ti vals­ty­bės lė­šas ir pa­da­ry­ti šią tar­ny­bą at­gra­ses­nę“, - dės­tė Sei­mo na­rys. Jis įsi­ti­ki­nęs, kad to­kios už­ma­čios sta­tu­ti­nių par­ei­gū­nų gre­to­se su­kels tik dar dau­giau są­my­šio.

Pa­sak P. Urb­šio, užuot mąs­čiu­si, kaip su­for­muo­ti vals­ty­bi­nę po­li­ti­ką, kad jau­ni žmo­nės no­rė­tų tar­nau­ti sta­tu­ti­nė­se ins­ti­tu­ci­jo­se ir jo­se ne­trūk­tų par­ei­gū­nų, svars­čiu­si, kaip iš­spręs­ti jų so­cia­li­nes prob­le­mas, mi­nis­te­ri­ja ren­gia spren­di­mus, ku­rie nie­ko bend­ra su to­kia po­li­ti­ka ne­tu­ri.

Par­la­men­ta­ras nuo­gąs­ta­vo, jog dau­ge­liui Sei­mo na­rių VRM par­eng­tos pa­tai­sos ga­li bū­ti ne­įdo­mios, esą po­li­ti­kai net ne­no­rės į jas gi­lin­tis. To­dėl pa­tai­sos ga­li bū­ti pri­im­tos.

Ne­pra­leis pro ausis

Skep­tiš­kai pa­tai­sų at­žvil­giu nu­si­tei­kęs ir Sta­sys Šed­ba­ras, Sei­mo Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas. Jo ma­ny­mu, sta­tu­ti­nė­se tar­ny­bo­se be­si­kau­pian­čias prob­le­mas rei­kė­tų spręs­ti komp­lek­siš­kai, o ne tai­sant vie­ną ku­rį nors įsta­ty­mą.

Be to, S. Šed­ba­rui ke­lia nuo­sta­bą tai, kad VRM ini­ci­juo­ja Par­ei­gū­nų ir ka­rių vals­ty­bi­nių pen­si­jų įsta­ty­mo pa­tai­sas da­bar, kai jau yra par­eng­tos nau­jos Vi­daus rei­ka­lų tar­ny­bos sta­tu­to pa­tai­sos. Jo­se apie par­ei­gū­nų dar­bo sta­žo di­di­ni­mą net ne­už­si­me­na­ma. „Ra­gi­na­ma tik il­gin­ti am­žių, ka­da par­ei­gū­nas ga­li iš­ei­ti į pen­si­ją, bet ne dar­bo sta­žą. To­kių siū­ly­mų sta­tu­to pa­tai­sų pro­jek­tui ne­pa­tei­kė nei VRM, nei Po­li­ci­jos de­par­ta­men­tas“, - LŽ tei­gė kon­ser­va­to­rius.

Anot jo, VRM ini­cia­ty­va ke­lia abe­jo­nių, juo­lab kad tar­ny­ba sta­tu­ti­nė­se ins­ti­tu­ci­jo­se la­bai įvai­ria­ly­pė. Sta­tu­ti­niai par­ei­gū­nai yra ir po­li­ci­nin­kai, ku­rie nuo­lat bu­di gat­vė­se, ir į ne­lai­mės vie­tas va­ži­nė­jan­tys ug­nia­ge­siai-gel­bė­to­jai, ir vals­ty­bės sie­ną su gink­lu ran­ko­se sau­gan­tys pa­sie­nie­čiai, ir mi­nis­te­ri­jų ar de­par­ta­men­tų ka­bi­ne­tuo­se sė­din­tys kler­kai. S. Šed­ba­ro žo­džiais, jų tar­ny­bos są­ly­gų net ne­ga­li­ma ly­gin­ti. Tar­ny­bos me­tų naš­ta par­ei­gū­nams at­si­lie­pia skir­tin­gai.

„Ma­ny­čiau, to­kius siū­ly­mus rei­kės ge­rai aps­vars­ty­ti. Jie ma­žin­tų so­cia­li­nes par­ei­gū­nų ga­ran­ti­jas, tar­ny­bą sta­tu­ti­nė­se ins­ti­tu­ci­jo­je da­ry­tų ne­pa­trauk­lią jau­ni­mui. Bent jau man šie siū­ly­mai ke­lia la­bai daug abe­jo­nių“, - pa­brė­žė S. Šed­ba­ras.

lzinios.lt

http://lzinios.lt/lzinios/Lietuvoje/pareigunams-rengiamos-naujos-zabangos/186716

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?