Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnų darbo sąlygos: ar priedas prie atlyginimo ir ankstesnė pensija verti sveikatos?
2013-05-20

 Jis klausia, kaip dažnai pareigūnai patenka į stresinę situaciją? Juk net kabinete iš čiaupo varvantis vanduo ar prastas apšvietimas kelia stresą. Ką jau kalbėti apie gatvėse su tiesiogine grėsme susiduriančiais teisėsaugos darbuotojais. Todėl ne visus pareigūnus galima vertinti vienodai: vieni atlieka labai pavojingas misijas, kiti sėdi kabinete. „Pareigūnams mokamos priemokos už pavojingą darbą, tačiau procedūros, kuri nustatytų policijos pareigūnų darbo kenksmingumą, nėra. Priemokos nebus mokamos tol, kol nebus nustatyta metodika. Reikia vienos metodikos, vienos procedūros ir reikalas jau pajudėtų. Vyriausybė yra tiksliai nustačiusi veiksnius, kurie kenkia pareigūnų sveikatai, tačiau vien to nepakanka. Jiems turi būti užtikrintos visos socialinės garantijos. Juk pareigūnus labiausiai motyvuoja darbo užmokestis ir galimybė išeiti į pensiją po 20 metų darbo“, - teigė mokslininkas. Pasak jo, šiuo metu mokamas darbo užmokestis yra per mažas, o pareigybėms keliami reikalavimai per dideli. Darbdavys privalo įvertinti papildomas sąlygas ir mokėti nustatytą priedą - taip yra pasakęs Aukščiausiasis teismas.

Idealaus pareigūno vizija

Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos vyresnysis patarėjas Kęstutis Petrauskas sako, kad pareigūnų sveikatos priežiūra reikalauja ypatingo medikų profesionalumo ir kruopštumo. Nuo to priklauso ne tik jų pačių, bet ir visos valstybės saugumas.

Pasak ministerijos patarėjo, teisėsaugos institucijų atstovai turėtų atitikti itin aukštus reikalavimus: „Pareigūnas turėtų būti plokščiu pilvu, ramaus būdo, iki 36 metų amžiaus, turintis stiprius šeimyninius ryšius, gerbiamas kaimynų ir patikimas profesionalas.“

Specialistas pasakoja, kad dažniausia pareigūnų sveikatos problema - kraujotakos sistemos ligos (hipertenzija), skeleto raumenų ligos, nutukimas. Pastarasis Lietuvoje nėra labai dažnas, bet aiškiai apibūdina mitybos spragas. Visos minėtos ligos pareigūnus priverčia palikti darbą anksčiau laiko.

Kalbėdamas apie nelaimingus atsitikimus, K. Petrauskas pabrėžė, kad pareigūnų darbe šis rodiklis yra žymiai didesnis nei kitų darboviečių. Nors pastaruoju metu gaisrininkų ir muitininkų darbe nelaimų mažėja, tačiau daugėja policijos pareigūnų darbe. „Jau dabar prašome, kad darbdaviai susirūpintų sveikatos rizikos veiksniais. Statutinės tarnybos retai turi sveikatos priežiūros specialistą. Mes turime svajonę, kad įvertinę gerąją senųjų Vakarų Europos šalių praktiką, galėtume užpildyti spragas naujomis rekomendacijomis, tai padėtų nacionaliniu mastu pagerinti padėtį“, - konferencijoje teigė vyresnysis patarėjas.  

Užkrečiamos ligos, stresas, smurtas, darbas ekstremaliomis ir pavojingomis sąlygomis, pavojingų medžiagų garai, radiacija, psichologinė aplinka - tai tik keli veiksniai, apibūdinantys tarnybos aplinką, kurioje dirba teisėsaugos pareigūnai. Ar pakanka už tokią riziką pareigūnui nustatyti priedą prie atlyginimo ir anksčiau išleisti į pensiją?

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?