Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Policijos sistema valoma tyliai
2014-04-17

Labiau pasitikima tik ugniagesiais

Policija pasitiki 76 proc. visų apklaustų Šiaulių apskrities gyventojų – net 14 proc. daugiau, nei ankstesniais metais. Remiantis kovą atlikta “Vilmorus” apklausa, pasitikėjimu Šiaulių apskrityje dirbančią policiją vejasi tik ugniagesiai. Net pareigūnai viešai pripažįsta – žmonės į policiją vis dažniau kreipiasi ne tik, norėdami pranešti nusikaltimus. Pareigūnai laikomi nuodėmklausiais.

Ir patys pareigūnai lyg ir nuodėmių nedarančiaisiais tapo. Bent jau taip galima suprasti iš Šiaulių apskrities VPK tinklapio. Skiltyje, kur skelbti šiurkštūs pareigūnų nusižengimai, – tik dviejų metų senumo atvejis. Šiaulių AVPK pareigūnų ištirti nusikaltimai lenkia šalies vidurkį, miesto gatvėse vis saugiau. Tokios ir dar ne mažiau pozityvios mintys skambėjo ir trečiadienį Šiaulių AVPK rengtoje ataskaitinėje spaudos konferencijoje.

Gausūs tarnybiniai patikrinimai

Bet yra faktų, apie kuriuos išsamiai ir garsiai niekas nekalba ir specialiai spaudos konferencijų nerengia. Jie nugula tik policijos veiklos ataskaitose. Iš jų aiškėja, kad Šiaulių aps. VPK 2013 m. atlikti 265 (2012 m. – 202) tarnybinio nusižengimo tyrimai ir kiti patikslinantys tyrimai, susiję su pareigūnų veiksmais. Per ataskaitinį laikotarpį dėl galimai padarytų tarnybinių nusižengimų pranešimai įteikti 49 pareigūnams. Per metus Šiaulių AVPK Vidaus tyrimų poskyris atliko 21 netikėtą patikrinimą.

Per 2013 m. specialiai sudarytos komisijos atliko 8 Šiaulių aps. VPK padalinių veiklos patikrinimus. Tikrintų padalinių vadovams išsiųstos patikrinimo ataskaitos, pateikti siūlymai dėl nustatytų trūkumų šalinimo.

Atlikus tarnybinio nusižengimo tyrimus, Šiaulių aps. VPK pareigūnams paskirta 20 tarnybinių nuobaudų, 4 pareigūnai atleisti už pareigūno vardo pažeminimą. Atleistieji – ne tie patys pareigūnai, kurie figūruoja stambioje narkotikų byloje. Trečiadienį per ataskaitinę konferenciją buvo dar kartą patvirtinta, kad nusikaltimais įtariami Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro pareigūnai yra laikinai nušalinti. „Šiauliai plius“ žiniomis, mažiausiai 2 iš 4 pareigūnų buvo atleisti, nes vairavo mašiną būdami apsvaigę nuo alkoholio. Kam policijai nutylėti savo principingą požiūrį?

Už aktyvumą profsąjungoje – nuobaudos?

Teismų sprendimai ir pačių pareigūnui pasakojimai atskleidžia, kad tarnybinės nuobaudos skiriamos nebūtinai už tai, kad buvo perlenkta lazda raminant smurtautoją ar teko į darbą atvykti su vakarėlio „pasekmėmis“. Kaltais tampama ir be kaltės.

„Per paskutinius trejus ketverius metus, vadovaujant buvusiam vadovui, buvo tokių atvejų, kai žmonės buvo persekiojami dėl savo aktyvumo, veiklos. Ypač kalbant apie profesinę sąjungą. Sąmoningi vadovai tokiu aktyvumu pasinaudoja, siekdami vengti klaidų, nesąmoningi vadovai, kurie galvoja, kad jie protingiausi ir gudriausi, būna nusiteikę priešiškai“. – sako Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel. Anot V. Banel, kol nebuvo suformuotos teismų praktikos, kad persekiojimą turi ginčyti darbdavys, o ne jį įrodinėti darbuotojas, tokių bylų teismuose nebuvo daug. Nekaltai nubausti pareigūnai dažniau ryžtasi savo teises ginti teismuose.

Buvusi Šiaulių apskrities VPK pareigūnė ryžosi atvirai papasakoti, tai, ką jai teko išgyventi dirbant policijoje.

„Iš nieko, lygioj vietoj, todėl, kad reikėjo kažką nubausti – nubaudė. Man buvo paaiškinta, kad atėjo eilė tave nubausti. Vienas iš buvusių vadovų neoficialiai buvo pareiškęs, kad reikia bausti visus pareigūnus. O dėl tų, kuruos išteisins teismas, manyti, kad jiems pasisekė“, - pamena buvusi Šiaulių apskrities VPK pareigūnė. Tuomet ji ryžosi apskųsti sprendimą dėl nuobaudos teismui. Bylos nagrinėjimo metu ji teigia nemažai praradusi.

„Kadangi bylos nagrinėjo terminai yra neprotingai dideli – nuo skundo padavimo iki bylos išnagrinėjimo gali praeiti pusantrų metų ir daugiau, per tą laiką daug prarandi. Kol esi nubaustas, esi apribotas nuo galimybės gauti aukštesnę kategoriją, keltis kvalifikacijos“, - sako buvusi pareigūnė. Teismas panaikino jos atžvilgiu skirtą nuobaudą. Kurį laiką ji dar liko dirbti komisariate.

„Džiaugiuosi, kad tuomet pasikeitė tiesioginis mano vadovas. Jis suprato, ką reiškia teisingas darbas ir teisėtos nuobaudos“, - sako moteris. Iš policijos ji išėjo nespėjusi sulaukti pareigūno pensijos. Šiuo metu moteris džiaugiasi galėdama dirbti jai labiau patinkantį darbą. Prieš pusmetį palankaus sprendimo pavyko sulaukti dar vienam Šiaulių AVPK pareigūnui.

„Tarnybiniai patikrinimai prasidėdavo po to, kai policijos komisariate buvo keliamos problemos dėl darbo grafikų, darbo valandų apskaičiavimo, darbo dienų skaičiaus, pietų pertraukos nustatymo ir kt. Paskutiniais metais R. S., kartu su žmona pranešė profesinei sąjungai apie policijos komisariate esantį pareigūnų vertinimą pagal surašytų administracinių teisės pažeidimų skaičių. Per laikotarpį nuo įstojimo į profesinę sąjungą buvo atlikti 5-6 tarnybiniai patikrinimai. Vadovybė vertina jį kaip keliamų problemų iniciatorių, nes jis nebijo kalbėti apie esamas problemas“, - teisme pasakojo Patrulių būrio patrulis. Teismas pripažino, kad šioje istorijoje Lietuvos policijos profesinė sąjunga turėjo pagrįstą pagrindą išvadai,kad tarnybinę nuobaudą pareigūnui ketinama skirti dėl jo veiklos profesinėje sąjungoje.

Minėtam pareigūnui taip pat pavyko laimėti ne tik bylą prieš Šiaulių AVPK, bet ir tapti naujai sudarytos policijos komisariato darbo grupės nariu. Ji sprendžia darbines problemas kartu su vadovybe. Šiam pareigūnui reikėjo didžiulės kantrybės – Šiaulių AVPK vadovybei pralaimėjus bylą pirmos instancijos teisme, teismo sprendimas vėl buvo skundžiamas.

Indijos piliečiui nutarimą dėl administracinio teisės pažeidimo surašęs Šiaulių AVPK pareigūnas nutarime pamiršo įrašyti datą. Už užmaršumą pareigūnui teko atsakyti papeikimu. Nubaustą pareigūną ėmė ginti Lietuvos policijos profsąjunga. Bylą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo nagrinėjęs Šiaulių apygardos administracinis teismas pripažino, kad pareigūnas buvo vertas tik pastabos, o ne papeikimo.

Nepakantumas kolegų girtumui

Palyginti su 2012 m., praėjusiais metais 21 proc. dažniau pareigūnai iš sistemos pasitraukia dėl neigiamų motyvų. Policijos departamento vadovybė šį augimą linkusi sieti su dažniau pasitaikančiais piktnaudžiavimais alkoholiu, (tokie atvejai dvigubai dažnesni). Teigiama, kad jį nulėmė išaugęs pačių policijos pareigūnų nepakantumas savo kolegoms. Iš 30 atvejų 22 apsvaigę nuo alkoholio pareigūnai pateko į eismo įvykius ar buvo nustatyti, prižiūrint eismą. Kitų 8 pareigūnų apsvaigimas alkoholiu buvo nustatytas, blaivumą tikrinant darbo vietoje.

Policijos pareigūnų kontrolė ir atsakomybė itin sugriežtinta 2011-aisiais. Automobilį neblaivus vairuojantis įkliuvęs pareigūnas dabar už pareigūno vardo pažeminimą iš tarnybos atleidžiamas be jokių išlygų.

Asta Volkovaitė
Savaitraštis "Šiauliai plius"
žurnalistė
www.siauliaiplius.lt

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?