Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinė sąjunga: kai kurias kriminalinės policijos padalinių reformos nuostatas reikia keisti
2014-05-09

Tam tikra pareigūnų grupė, t.y., tie, kuriuos apie atleidimą reikia įspėti prieš 4 mėn., jau balandžio 30 d. jau gavo atleidimo lapelius. Kita pareigūnų grupė atleidimo lapelius gaus birželio 30 d. Jie jaučiasi itin nesaugiai, negali planuoti savo karjeros, nes nežino, ar atitiks keliamus reikalavimus. Todėl profesinė sąjunga ragino LKPB vadovus kuo greičiau suderinti su Vilniaus AVPK atstovais ir patvirtinti kriminalinės policijos padalinių pareigybių aprašymus.

VAITĮPS  taip pat pateikė savo pastabas bei pasiūlymus dėl šiuo metu paruoštų pareigybių aprašymų projektų.

Visuose pareigybių aprašymuose yra numatytas reikalavimas mokėti anglų kalbą (pradedančio arba savarankiškojo vartotojo lygiu). Tačiau ne visi kriminalinės policijos darbuotojai susiduria su situacijomis, kai reikia anglų kalbos. Todėl negali būti laikoma, kad anglų kalbos mokėjimas yra tiesiogiai susijęs su vykdomomis funkcijomis. Jau nekalbant apie tai, kad toks reikalavimas diskriminuotų tuos darbuotojus, kurie moka kitas kalbas – pvz., vokiečių ar prancūzų. Daugelis dabar dirbančių pareigūnų minėtojo reikalavimo neatitiktų, todėl VAITĮPS siūlo jo atsisakyti ir jį taikyti tik naujai priimamiems darbuotojams.

Pareigybių aprašymų projektuose įrašyta nuostata, kad asmenys, pretenduojantys į vidaus tarnybą, ar ketinantys mokytis vidaus reikalų sistemos mokymosi įstaigose, turi atitikti sveikatos būklės reikalavimus pagal II skiltį. Tačiau dalies pareigūnų darbas yra kabinetinio pobūdžio, nesusijęs su žvalgybine veikla, todėl jiems tokios nuostatos taikyti nėra reikalo. Jau nekalbant apie tai, kad kai kurie pareigūnai, dabar atitinkantys III skilties reikalavimus, gali tiesiog nepraeiti medicininio patikrinimo. Tad siūloma tokio reikalavimo netaikyti bent jau tiems pareigūnams, kurie žvalgybinės veiklos nevykdys ir jį taikyti tik naujai priimamiems į tarnybą.

Profesinių sąjungų nuomone, nėra pagrįstas ir reikalavimas turėti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, nes ne visi pareigūnai pagal darbo pobūdį privalo vairuoti lengvuosius automobilius, be to, ne kiekvienam iš jų yra priskirti tarnybiniai automobiliai.

Siūloma išbraukti ir nuostatą, kad esant tarnybiniam būtinumui pareigūnas privalo dirbti poilsio ir švenčių dienomis, taip pat naktį, nes tai reglamentuoja kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

Nėra tinkama ir nuostata, kad pareigūno darbo vieta gali būti bet kuri AVPK struktūrinio padalinio dislokacijos vieta. Profesinė sąjunga neprieštarautų tokiam reikalavimui, jei jis būtų taikomas tik atitinkamo AVPK struktūrinio padalinio kriminalinės policijos pareigūnams. Tačiau jokiu būdu ne dirbantiems teritoriniuose policijos komisariatuose – pastarieji turėtų aptarnauti tik savo komisariato teritoriją. Be to, iš projekto neaišku, ar kalbama apie nuotolinę darbo vietą, ar apie komandiruotę. Jei apie pastarąją, nėra nurodyta, kokiais atvejais pareigūnas gali būti išsiunčiamas ir kaip bus atlyginamos patirtos išlaidos, taigi, čia reikėtų daugiau aiškumo.

Galiausiai abejotina, ar tikslinga nustatyti teritorinių policijos komisariatų tyrėjams (išskyrus vyresniuosius ar vyriausiuosius tyrėjus) reikalavimą išmanyti tarptautinio bendradarbiavimo ir keitimosi informacija procesus, kadangi dažniausiai jų darbo pobūdis tokių žinių nereikalauja.

VAITĮPS ir LKPB socialinis dialogas ir toliau vyksta itin geranoriškai. Susitikimo metu LKPB atstovai pritarė šioms VAITĮPS pastaboms ir siūlymams bei žadėjo į juos atsižvelgti tvirtinant tipinius pareigybių aprašymus. Tai leidžia mažinti neapibrėžtumo ir nežinomybės sukeliamas įtampas pareigūnams, o taip pat manyti, kad abipusėmis pastangomis bus pasiektas teigiamas pertvarkos rezultatas, tenkinantis tiek darbdavius, tiek leidžiantis darbuotojams planuoti savo karjerą, jaustis saugiems ir užtikrintiems.

VAITĮPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?