Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinės sąjungos: pareigūnų teisės socialinės partnerystės srityje Lietuvoje neužtikrinamos
2014-06-04

Rezoliucija „Dėl policijos atstovų teisių dalyvauti socialiniame dialoge“ buvo priimta šių metų balandžio 30 d. Vilniuje vykusiame susitikime. EuroCOP, kuriai priklauso ir NPPSS, vienija 35 teisėsaugos darbuotojų organizacijas Europos valstybėse. Žodį „policija“ šiuo atveju reikia suprasti platesne prasme – daugumoje Europos valstybių ši sąvoka vartojama kalbant apie visus statutinėse įstaigose dirbančius tarnautojus – tiek policijos pareigūnus, tiek pasieniečius, tiek ugniagesius ir pan. Tad priimtoje rezoliucijoje kalbama apie visų statutinių pareigūnų teises bei galimybes jas įgyvendinti.

Atskirose ES valstybėse nacionalinė teisė nustato skirtingas sąlygas tiek pareigūnams, tiek juos atstovaujančioms profesinėms sąjungoms. Lietuvoje statutinių pareigūnų teisės yra gana smarkiai ribojamos, o tai neleidžia įgyvendinti Europos socialinėje chartijoje numatytų teisių socialinės partnerystės srityje. Pavyzdžiui,  joje užtikrinama teisė kiekvienam asmeniui jungtis į profesines sąjungas. Tuo tarpu Lietuvoje kai kurioms teisėsaugos institucijoms galioja draudimas kurti profesines sąjungas – tai Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės saugumo departamentas. Galioja ir kitokio pobūdžio draudimai – kaip pavyzdys gali būti absoliutus streikų draudimas, nenumatant jokios alternatyvios interesų konflikto sprendimo priemonės. Tuo tarpu daugelyje Europos valstybių streikas yra leistina priemonė, su sąlyga, kad būtų užtikrintas minimalus paslaugų teikimas gyventojams.

Dar blogiau yra tai, kad Lietuvoje vis dar sunkiai sekasi įgyvendinti socialinį dialogą. Deją, daugeliu atvejų darbdaviai ne tik nesupranta, kad socialinis dialogas visokeriopai naudingas abiem pusėms, bet tokią bendravimo galimybę apskritai atmeta. Kaip jau ne kartą buvo atmesti profesinių sąjungų siūlymai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui bei Valstybės sienos apsaugos tarnybai dalyvauti bendrame Europos socialinio fondo finansuojamame projekte, kuriame būtų buvę deramasi dėl kolektyvinės sutarties sudarymo, darbo ir saugos komitetų steigimo ir dvišalių komisijų sudarymo.

Be to, Lietuvoje statutiniams valstybės tarnautojams darbo metu iš esmės draudžiama vykdyti profesinių sąjungų veiklą. Teisės aktuose numatyta, kad profesinės sąjungos atstovas gali skirti viso labo 10 darbo laiko valandų per mėnesį šiai veiklai, tačiau toks valandų skaičius yra toli gražu nepakankamas, norint dalyvauti darbdavio vykdomose procedūrose, kuriose, remiantis teisės aktais, profesinių sąjungų atstovavimas yra numatytas (atestacijos, atrankos, konkursai, tarnybinių nusižengimų tyrimas ir pan.). Jei pareigūnas, norėdamas skirti daugiau laiko veiklai profesinėje sąjungoje, su ja sudaro darbo sutartį, jis būna priverstas palikti tarnybą. Tai yra, jis verčiamas rinktis – arba veikla profesinėje sąjungoje arba karjera tarnyboje. Tokia situacija – kai priešpastatomi profesinės sąjungos ir tarnybos interesai – negali būti toleruojama.

Todėl NPPSS kreipėsi į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę, ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę bei suinteresuotų Seimo komitetų pirmininkus su prašymu inicijuoti atitinkamus nacionalinių teisės aktų pakeitimus.

Prašoma užtikrinti statutinių valstybės tarnautojų teisę streikuoti, laisvai burtis į profesines sąjungas šiuo atžvilgiu netaikant jokių draudimų atskiroms institucijoms. Nustatyti, kad pareigūnas tam tikrais atvejais profesinės sąjungos veikla gali užsiimti darbo metu, nustatyti didesnį šiai veiklai skiriamų darbo valandų skaičių (pažymėtina, kad kai kuriose valstybėse pareigūnai tam skirti net ir visą darbo laiką už tai gaudami pareiginį atlyginimą). Taip pat reikėtų sudaryti galimybę profesinių sąjungų atstovams veikti suteikiant jiems administracines patalpas, ryšio priemones bei kitus resursus. Be to, itin svarbu, kad būtų sudaryta reali galimybė darbuotojams derėtis dėl kolektyvinės sutarties, o tais atvejais, kai abipusiai priimtinas sprendimas nepasiekiamas, turėtų būti nustatyta efektyvi kolektyvinių ginčų dėl interesų nagrinėjimo sistema.

NPPSS pabrėžia, kad įgyvendinant šias nuostatas yra pasirengusi aktyviai bendradarbiauti ir teikti visokeriopą pagalbą.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?