Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinės sąjungos: premjere, sudrausminkite ministrą
2014-06-19

Tuo metu, kai vyko derybos su Policijos departamentu dėl kolektyvinės sutarties, VRM buvo siūloma jose dalyvauti: deleguoti savo atstovą eksperto teisėmis. Tuomet ji tokios galimybės atsisakė. Derybos buvo paskelbtos baigtomis šių metų kovo 21 d. ir jau po savaitės Policijos departamentas raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos vyriausybę, prašydami suteikti įgaliojimus sutarčiai pasirašyti. Jokių kliūčių niekas nesitikėjo.

Tačiau staiga atgijo iki tol nuošalyje buvusi VRM, kuri gegužės 6 d. raštu pateikė pastabų ir pasiūlymų dėl sutarties turinio. Gegužės 28 d. įvyko VRM atstovų bei sutarties projekto rengėjų susitikimas ir pastarieji daugumai šių pasiūlymų pritarė. Išskyrus vieną. VRM reikalauja atsisakyti projekte įtvirtintos nuostatos dėl papildomos garantijos profesinių sąjungų nariams būti pirmenybės teise paliktiems darbe kai mažinamas darbuotojų skaičius. Profesinės sąjungos naikinti šią nuostatą griežtai atsisako.

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas dėl tokių VRM veiksmų kreipėsi į Lietuvos Respublikos vyriausybę, teigdamas, kad tokios ministerijos pretenzijos yra neteisėtos ir nepagrįstos. Minėta garantija profsąjungų nariams yra įtvirtinta socialinės ir darbo apsaugos teisės aktuose ir jokiam įstatymui neprieštarauja.

VRM juo labiau negali kištis į sutarties pasirašymo procesą, nes ji ne tik neturi tokių įgaliojimų, ne tik nėra sutarties šalis, bet ir savo pretenzijas pareiškė deryboms jau pasibaigus, kas nėra nei itin sąžininga, nei racionalu. Tačiau profesinės sąjungos, norėdamos bendradarbiauti ir vystyti pozityvų socialinį dialogą, ne tik sutiko apsvarstyti į jau po derybų pateiktus pasiūlymus, bet ir daugumai jų pritarė. Todėl nėra suprantama, kodėl kita pusė nesutinka imtis nors minimalių protingų kompromisų. Atvirkščiai, ji grubiai kišasi į sutarties rengėjų veiklą, daro neteisėtą įtaką šalims, galų gale, pažeidžia kolektyvinių derybų laisvės, savanoriškumo ir savarankiškumo principus. Todėl nepagrįstai ir neleistinai vilkinamas kolektyvinės sutarties pasirašymas.

NPPSS prašo ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus suteikti įgaliojimus Policijos departamentui pasirašyti šalių suderintą projekto redakciją. Priešingu atveju profesinės sąjungos vertins esamą padėtį kaip itin grubų kišimąsi į kolektyvinių derybų laisvę ir šalių bendradarbiavimą. Pasak NPPSS pirmininko V. Banel, plika akimi pastebimas VRM, jei galima taip pavadinti, kenkėjiškas veikimas. Bandoma kaišioti pagalius į ratus, ypač tada, kai sprendžiami prioritetiniai klausimai: dėl Vidaus tarnybos statuto, socialinių garantijų arba tos pačios kolektyvinės sutarties. „Vietoje to, kad būtų ieškoma iniciatyvų ir siekiama derybų keliu priimti būtinus sprendimus, aktyviai priešinamasi bet kokiam bendradarbiavimui. Ministras neturi jokios aiškios pozicijos ir mums niekaip nepavyksta su juo užmegzti konstruktyvaus dialogo“, - sakė V. Banel.

Profesinių sąjungų, esančių NPPSS sudėtyje, pirmininkai ketina netrukus surengti susitikimą ir įvertinti esamą situaciją. Didelė dalis statutinių organizacijų vadovų jau suprato, koks svarbus yra socialinis dialogas ir tai, kad jis naudingas ne tik darbuotojams, bet ir patiems darbdaviams. Tačiau situacija, kuri klostosi santykiuose su VRM - o tokių pavyzdžių esama ir daugiau – rodo, kad ne visi vadovai yra linkę bendradarbiauti. Profesinės sąjungos visuomet buvo ir bus už derybų kelią, tačiau jei dialogas neįmanomas, neatmestina, kad bus imamasi ir radikalesnių priemonių.

NPPSS informacija

BFL nuotr.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?