Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinės sąjungos Vyriausybei: pareigūnų skatinimo ir žalos atlyginimo klausimus reikia spręsti kuo skubiau
2014-03-05

Pareigūnų skatinimo, jiems išaiškinus didelio masto turtinius nusikaltimus, tvarka buvo numatyta dar 2002 metų spalio mėn. priimtu Vyriausybės nutarimu. Šis nutarimas galioja iki šiol, tačiau realybė po jo priėmimo keitėsi net keliskart.

Iki 2008 m. veikė specialus pareigūnų skatinimo fondas, kuriame buvo apie 5 mln. lt. Iš jo ir buvo skirstomos išmokos pareigūnams, tiesiogiai dalyvavusiems nustatant ar išaiškinant nusikaltimus, kuriais buvo padaryta turtinė žala valstybei. Į valdžią atėjusi premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybė teisėsaugai kirto, galima sakyti, dvigubą smūgį – ne tik nurėžė apie 25 proc. finansavimo, bet ir visiškai panaikino skatinimo fondą, kuris veikė ir kaip pareigūnų motyvaciją stiprinantis veiksnys, ir kaip kovos su šešėline ekonomika priemonė.

2011 m. Lietuvos Respublikos vyriausybėje vėl buvo priimtas sprendimas realiai skatinti pareigūnus, padėjusius išaiškinti stambaus masto turtinius nusikaltimus. Šiai priemonei įgyvendinti buvo numatyti asignavimai iš valstybės biudžeto. Tuo metu šiek tiek pakeistas ir teisinis reglamentavimas: mat iki tol pareigūnų skatinimo iniciatyvos teisė išimtinai buvo suteikta  tik teisėsaugos institucijoms, tiksliau, jų vadovams, tačiau institucijos neturėjo lėšų skatinimui.  Todėl buvo pakeistos nuostatos dėl asignavimų šaltinio bei juos skiriančios institucijos.

Deja, ši tvarka gyvavo viso labo vienerius metus. Vėliau jokie asignavimui tam tikslui, t. y. , pareigūnų skatinimui iš valstybės biudžeto nebebuvo skiriami, nors teisinis reglamentavimas, kaip minėta, nesikeitė.

Pastaraisiais metais į NPPSS kreipėsi ne vienas pareigūnas, kurie atskleidė turtinius nusikaltimus. Atskleidimo aplinkybės atitiko Vyriausybės nutarime nurodytus kriterijus, tačiau procedūra dėl jų skatinimo inicijuojama nebuvo.

2013 m. NPPSS kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją su prašymu imtis veiksmų dėl pareigūnų skatinimo.  Tų pačių metų balandį vidaus reikalų viceministras Žimantas Pacevičius savo rašte nurodė, kad po NPPSS kreipimosi pareigūnų skatinimo klausimas aptartas Komisijos valstybės ekonominės bei finansinės kontrolės  ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimui koordinuoti posėdyje. Tačiau jokie realūs veiksmai, NPPSS turimais duomenimis, nebuvo inicijuoti.

Premjeras Algirdas Butkevičius pastaruoju metu ne kartą atkreipė dėmesį į tai, kad būtina stiprinti kovą su šešėline ekonomika bei kontrabanda. Premjeras negailėjo kritikos ir teisėsaugai, kuriai šioje kovoje tenka nemenkas vaidmuo. NPPSS ne kartą yra pasisakiusi, kad nesant investicijų, vien administracinėmis priemonėmis, kova su „šešėliu“ negali būti efektyvi. Pareigūnų skatinimas – viena iš labai svarbių motyvacinių priemonių pareigūnams. Siekiant, kad didžiausią patirtį turintys pareigūnai liktų tarnyboje  bei mažėtų korupcijos atvejų būtina realiai atgaivinti pareigūnų skatinimo tvarką.

Be to, NPPSS nuolat atkreipia dėmesį į tai, kad pareigūnai jaučiasi nesaugūs ne tik tarnyboje. Viešojoje erdvėje nuolat pasirodo informacija apie pareigūnų, jų šeimos narių, artimųjų sugadintą ar sunaikintą turtą. Tokie nusikaltimai tikėtinai siejami su sąžiningu, bekompromisiu tarnybinių pareigų vykdymu. Vidaus tarnybos statute yra numatyta garantija gauti tam tikrą kompensaciją pareigūnams nukentėjus dėl tarnybos, tačiau ši garantija realiai neveikia. Per pastaruosius trejus metus, bent jau Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams, nebuvo išmokėta nė viena panašaus pobūdžio kompensacija. Pareigūnas paliekamas vienas, teigiant, kad nėra priežastinio ryšio tarp turto sunaikinimo ir tarnybos pareigų vykdymo. NPPSS kreipiasi į Vyriausybę siūlydama ieškoti sprendimų kaip sukurti realiai veikiantį kompensavimo mechanizmą.

Savo kreipimesi NPPSS prašo Vyriausybės inicijuoti projektus dėl valstybės biudžeto lėšų skyrimo pareigūnų, išaiškinusių/nustačiusių stambaus masto ekonominius nusikaltimus, kurie daro didelę žalą Lietuvos valstybei, skatinimui. Taip pat prašome spręsti pareigūnų, kurių turtas sunaikinamas ar sugadinamas dėl tarnybos, žalos kompensavimo klausimą. NPPSS tikisi, kad Vyriausybė atsižvelgs į šiuos pasiūlymus ir imsis šias problemas spręsti kuo skubiau.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?