Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Realioms problemoms – trišalio formato sprendimai. Ukmergės patirtis.
2013-05-20

Ankstesniame posėdyje buvo kalbama apie įmonės darbuotojų darbo sąlygas, kurios, pasak pirmininkės, yra pagerėjusios, su darbuotojų atstovais yra kalbamasi. Štai gegužės 6 d. įvyko profesinės sąjungos komiteto narių susitikimas su bendrovės generaliniu direktoriumi ir vyriausiuoju finansininku. Jame buvo kalbama apie nedžiuginančius įmonės finansinius rodiklius, darbo apmokėjimo sistemą, kuri darbuotojams yra neaiški. Be to, darbuotojus glumina ir žemina tai, kad įmonės darbo užmokesčio vidurkis yra gana aukštas, tačiau darbuotojai gauna atlyginimų lapelius, kuriuose mėnesinis atlyginimas siekia vos kelis šimtus litų.

Ukmergės rajono tarybos narys, Trišalėje taryboje atstovaujantis darbdaviams Juozas Armanavičius kabėjo apie tai, kad verslui nėra sudarytos normalios sąlygos veikti ir 80-90 proc. įmonių apskritai galvojančios tik apie išlikimą. UAB „Izobara“ vadovas sakė, jog „normalus“ darbdavys vertina lojalius darbuotojus ir siekia su jais kalbėtis, svarbiausia, kad pastarieji ne aklai reikalautų, o kartu su darbdavių žiūrėtų, kokios yra galimybės išlikti rinkoje.

Kultūringai, gražiai šnekant, galima nemažai pasiekti, - įsitikinęs J. Armanavičius. Tačiau pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks įmonės balansas, kaip skaičiuojamas algos vidurkis, kiek įmonėje yra administracijos ir t.t. Reikia kalbėti tikslių skaičių kalba.  Jis taip pat pažadėjo „Vienmegos“ profsąjungai suteikti bendrųjų žinių, konsultacijų, kaip objektyviai įvertinti įmonės situaciją.

Susitikimą moderavęs Nacionalinių pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo ir SAMPRO atstovas Tomas Tomilinas atkreipė visų dalyvavusių dėmesį, kad būtent tokia geranoriška vienos iš interesų grupių (šiuo atveju verslo profsąjungai) konsultacija kitai, yra tikrojo trišalio dialogo pradžia. Didelė dalis „socialinio dialogo“ Lietuvoje vyksta net neišsiaiškinus apie ką kalbama, kai vieni manipuliuoja verslo rezultatų skaičiais, o kiti dejuoja apie darbuotojų sunkią padėti. 

Kitu trišalės tarybos posėdžio klausimu, Ukmergės tarybos narė Elena Mirinavičienė pristatė programos „Tavo sveikatos diena“ projektą, kurios idėja gimė ankstesniame susitikime. Pasak autorės, valstybė visoje Lietuvoje finansuoja keturias, o Ukmergėje dar dvi prevencines programas, pagal kurias atitinkamo amžiaus gyventojai tiriami dėl susirgimų, kurie nesunkiai pagydomi ankstyvojoje stadijoje, tačiau laiku jų nenustačius, dažnai tampa mirties priežastimi.

E. Mirinavičienė informavo, kad rajone šios programos vangiai įgyvendinamos, nes profilaktiškai pasitikrina tik nuo kelių iki keliolikos procentų gyventojų, kuriems jos yra skirtos.  Siūlomo projekto esmė – savivaldybės valdomų įmonių ir įstaigų vadovus įpareigoti ne tik darbo metu išleisti darbuotojus į profilaktinius pasitikrinimus, bet ir juos tam skatinti. Kadangi praktiškai visų darbuotojų sveikata periodiškai yra privalomai tikrinama, kartu jie galėtų pasitikrinti ir pagal minėtas programas. Tereikia sukurti sistemą, kaip tai kontroliuoti. 

J. Armanavičiaus teigimu, jis, kaip darbdavys, suinteresuotas savo darbuotojų sveikata ir tikrai skatintų darbo metu ją pasitikrinti. Pasak verslininko, apie minėtas prevencines programas labai trūksta informacijos, nes jis ir pats apie tai nieko nežinojęs, todėl pasiūlė sukurti patrauklius plakatus, kurie atliktų švietimo funkciją. Be to, trišalės tarybos nariai nutarė inicijuoti, kad į kiekvieną įmonę ar įstaigą Ukmergės rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai nuolat siųstų aktualią informaciją apie sveikatos prevenciją, o atsakingi asmenys su jomis supažindintų darbuotojus.

Anot T. Tomilino, Lietuvoje net 40 proc. vyrų neišgyvena iki pensinio amžiaus, tad jeigu Ukmergėje  bent vienu proc. šį rodiklį pavyktų pagerinti, jau būtų gana neblogas rezultatas. Nutarta kitam posėdžiui patobulinti projektą ir dar kartą aptarus teikti jį svarstyti Ukmergės rajono tarybai.

„Ką tik  įvyko tai, kas ir yra projekto „Trišalio dialogo skatinimas savivaldybėse“ esmė“, - pasidžiaugė projekto vadovas T. Tomilinas.  Jis informavo, jog Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo kartu su SAMPRO ir kitais partneriais (Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Ignalinos, Kupiškio ir Ukmergės savivaldybėmis) vykdomame projekte yra numatyta priemonių dialogui vystyti. Tai – netrukus įvyksiantys mokymai partnerių atstovams, mokomasis vizitas į Norvegiją rudenį bei trišalio formato susitikimai savivaldybėse, kur bus aptariamos vietinės aktualijos, išgryninamos problemos ir ieškoma kelių joms spręsti.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?