Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Seime kelių balsų persvara pritarta Vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo projektui
2023-12-12

Šiandien Seimas kelių balsų persvara pritarė Vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo projektui. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai dėl naujųjų Statuto nuostatų žada inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį teismą. 

 

„Pasakysiu paprastai: šiandien Seime padvelkė sovietmečiu. Ir ypač keista, kad tai atsitiko konservatorių dėka. Tik taip galėčiau pavadinti Vyriausybės ir Seimo požiūrį į Valstybės reformą ir siekį suvienodinti tarnautojų ir pareigūnų darbo užmokesčio politiką. 2015 metais, talkinant dabartinių valdančiųjų atstovams Agnei Bilotaitei, Jurgiui Razmai, kitiems, profsąjungoms pavyko atskirti pareigūnų socialines garantijas ir darbo užmokesčio sistemą nuo valstybės tarnautojų. Tuomet mums pavyko įrodyti, kad pareigūnai, dėl jų tarnybos specifikos, praktiškai kasdien tykančių pavojų, yra verti ir išskirtinių garantijų. Visgi, šiandien šis principas buvo pamintas. Statutinių ugniagesių, pasieniečių, muitininkų, policininkų, pataisos įstaigų ir kitų pareigūnų darbo užmokesčio politika vėl vienodinama su valstybės tarnautojais, jų priedo už darbo stažą dydis mažinamas nuo 30 proc. iki 20 proc. Be to, pareigūnų darbo apmokėjimo gaires tvirtina tik vidaus reikalų ministras, pasitaręs su kolegomis Finansų ir Teisingumo ministerijose. Be jokių derybų su socialiniais partneriais“, – sako NPPSS pirmininkas S. Džiautas. 

 

Keistai Susivienijimo vadovui atrodo ir tai, kad valdžia viena ranka Statutu atriša rankas įstaigų  vadovams didinti pavaldinių darbo užmokestį, o kita – tiesiog neskiria pakankamai lėšų darbo užmokesčio fondui. 

 

„Įstaigų vadovams Statutas palieka teisę vienasmeniškai didinti pareigūno algą. Tačiau lėšų tam skiriama nėra. Įstaigoms vadovaujantys generolai statomi į keblią padėtį: viešai Vyriausybė teigia, kad pareigūno darbo užmokestis 2024 m. vidutiniškai kils 108 eurais, tuo tarpu įstaigų ir mūsų  skaičiavimu – vos 60-90 eurų. Taip yra apgaudinėjami ir demotyvuojami pareigūnai“.

 

S. Džiautas nesutinka ir Statuto pataisų autoriais, teigiančiais, kad pakeitimai paskatins pareigūnus ilgiau likti tarnyboje. „NPPSS nuomonė yra kardinaliai priešinga. Įsigaliojus pataisoms dar daugiau pareigūnų paliks tarnybą, o tai taps rimta grėsme visuomenės saugumui. Aibė nusivylusių pareigūnų gali palikti ir taip jau nepilnai komplektuotas statutines įstaigas. O kas penktas pareigūnas jau dabar turi teisę išeiti į valstybinę pensiją ir jei bus mažinamos garantijos, tą jie tikrai padarys“.

 

NPPSS žada toliau ginti galimai pažeistas pareigūnų teises ir inicijuos kreipimąsi į Konstitucinį Teismą. „Manome, kad Statute sumažinus priedą už stažą, bus pažeisti pareigūnų teisėtų lūkesčių principai. Norime, kad Konstitucinis teismas paaiškintų ar Seimas pasielgė teisingai ir teisėtai“, – sako NPPSS pirmininkas.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?