Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Svečiai stebėjosi, kodėl Lietuvoje taip nevertinamas pareigūnas
2013-05-16

 

„Tai darbas, teikiantis malonumą. Mes užtikriname žmogaus teises, demokratiją ir visada susiduriame su sunkumais. Todėl pareigūnų sveikatos ir saugumo užtikrinimas reikalauja ypatingos priežiūros. Sveikatos negalima nusipirkti, jos niekaip nepavyks kompensuoti, todėl rūpintis savo darbuotojais reikia taip, kad kompensacijų neprireiktų“, - kalbėjo EuroCop prezidentė Anna Nellberg.

Nuolatinis stresas darbe sukelia širdies, kraujagyslių, stuburo ligas, nusilpęs imunitetas į patalą su peršalimo ligomis greitai paguldo net ir stipriausią pareigūną, todėl šį darbą dirbančiam žmogui turi būti užtikrintos idealios sąlygos. Tačiau darbe pasitaiko ir kitokių traumų. Kaip elgiamasi tokiais atvejais? 

Didžiosios Britanijos branduolinės civilinės policijos konfederacijos vadovas Nigel Dennis pritarė EuroCop prezidentei, kad pareigūnais rūpintis reikia nuolatos, tačiau nelaimės ligos ar traumos atvejais Didžiojoje Britanijoje rūpinamasi ypatingai: „Tie, kurie serga, gauna pinigus iki 6 mėnesių, o jeigu trauma susijusi su darbu, - iki 4 metų. Už ligų gydymą atsakingas darbdavys.“ Pasak N. Dennis, Didžiojoje Britanijoje pareigūnai neina po 20 metų darbo į pensiją, nors į jų vietą ir yra nemažai norinčiųjų. Iš darbdavio pusės labai stipriai užtikrinama sveikatos apsauga, kitaip galima turėti daug nuostolių: sergančius žmones reikia pakeisti, padidėja finansinės išmokos. N. Dennis pateikė pavyzdį: „Susižeidęs kelį ne darbo metu, policijos pareigūnas 6 mėnesius gavo kompensaciją. Sakoma, toks žmogus turėtų būti atleistas, nes jis jau negali atlikti savo pareigų, tačiau taip nesielgiama. Pareigūnui buvo išmokėta beveik 47 tūkstančių svarų sterlingų kompensacija“.

Sužinojęs, kad Lietuvoje pareigūnas gauna nedidelę kompensaciją, jei susižeidžia darbo vietoje, tačiau negauna nieko, jei nelaimė įvyksta ne darbo metu, N. Dennis siūlė užsiimti lobizmu, belstis į politikų, darbdavio duris ir kalbėtis, nes be dialogo niekas į priekį nejudės. „Svarbu ir politika, ji turi būti nustatyta saugos ir sveikatos politikos atžvilgiu, kiekviena organizacija turi tokią turėti. Svarbiausia yra įvertinti riziką. Taip pat labai svarbu keisti mąstymą, saugos ir sveikatos kultūrą. Anksčiau pas mus šitie žodžiai buvo kaip keiksmažodžiai, o dabar tai yra normalu. Žmonės dirba iki 60 metų, nes jais yra rūpinamasi. Mes neieškome kaltų, mes ieškome sprendimų“, - pasakojo Nigel.

Pasienio profesinės sąjungos atstovas iš Lenkijos Martin Kolasa kalbėjo, jog pareigūnai gali naudotis reabilitacija, taip pat gali gauti papildomų atostogų dėl sveikatos sutrikimų. „Specialistai nustato priežastis, kurios gali paveikti pareigūnų sveikatą. Pavyzdžiui, saugos ir sveikatos komisijos sprendimu, jei darbo vietoje nepakanka apšvietimo, galima uždrausti dirbti“, - sakė Martin.

Pareigūnas, prieš pradėdamas darbą, būna supažindinamas su rizikos veiksniais, kurie gali kilti darbe. Taip pat vertinama maisto kokybė, poilsio sąlygos, viešbučiai, kuriuose tenka apsistoti. Inspektoriai rengia ataskaitas, kai pareigūnas darbo metu patiria nelaimę, ją įvertina. Kenksmingi veiksniai – fiziniai, psichiniai, biologiniai. Pareigūnai būna skiepijami, jų sveikatos būklė nuolat stebima. Nustačius, pavyzdžiui, hipertenziją, pareigūnas gali metams pasitraukti iš pareigų, po to grįžti ir gydytojai nusprendžia, ar jis gali tęsti darbą, ar gauti neįgalumo pensiją.

Visi konferencijos svečiai pripažino, kad nuolatos reikia rūpintis pareigūnų sveikata. „Didžiojoje Britanijoje yra toks požiūris, kad pareigūnais būtina rūpintis bet kokiomis aplinkybėmis. Valstybė nusprendė, jog būtina investuoti į pareigūną, nes jie yra saugios valstybės mechanizmo dalis. Investuok į pareigūną šiandien ir rezultatą gausi rytoj“, - kalbėjo N. Dennis. Jam antrino A. Nellberg: „Tinkamos darbo sąlygos turi būti pritaikytos prie žmogaus. Pavyzdžiui, mano labai mažos rankos, aš nepasiekdavau ginklo gaiduko. Jei nėra tinkamų darbo sąlygų, tai gali sukelti papildomo streso. Triukšmas, pavojingos medžiagos, apšvietimas. Kaip tuo pasirūpinti? Tai turi būti daroma sistemingai ištisus metus“. Pasak jos, Švedijoje už darbo saugą ir sveikatą darbe atsakingas Vyriausybės departamentas, taip pat pensijų departamentas. Šios dvi institucijos yra labai galingos, galinčios atlikti patikrinimą bet kada. Žinoma, tai kainuoja papildomus pinigus, tačiau sveikata yra svarbiau už bet kokius pinigus“, - kalbėjo EuroCop prezidentė.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?