Pagalba
4500
narių
6
organizacijos
Pagalba
UGPS dėl galimo diskriminavimo kreipėsi į savivaldybių atstovus
2021-01-20

Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga (UGPS) kreipėsi į Lietuvos savivaldybių merus ir priešgaisrinių tarybų vadovus su prašymu vieningai taikyti teisės aktus, reglamentuojančius apmokėjimą už darbą UGPS nariams ir kitiems tarnybų darbuotojams.

 

Saulius Džiautas, UGPS pirmininkas, sako, kad nuo šių metų pradžios pasikeitė tam tikrų darbo užmokestį reglamentuojančių teisės aktų nuostatos, be to, yra įsigaliojusi nauja Nacionalinė kolektyvinė sutartis, tačiau jų įgyvendinimai nemažoje dalyje šalies savivaldybių stringa. 

 

„Tiesiog norime priminti savivaldybėms, o kartu ir patiems ugniagesiams, kad pasikeitė tam tikros įstatymų nuostatos, todėl jų darbo užmokestis turėtų keistis. Yra ir kitų situacijų, pavyzdžiui, susijusių su Nacionalinės kolektyvinės sutarties nuostatų įgyvendinimu“, – aiškina S. Džiautas.

 

Nuo šių metų pradžios, anot jo, įsigaliojo nauja Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo redakcija. Joje numatyta, kad biudžetinėse įstaigose turi būti nustatyta darbo užmokesčio sistema, kurioje turi būti detalizuojami jos darbuotojų pareigybių sąraše esančių pareigybių pareiginės algos pastoviosios dalies nustatymo kriterijai (išsilavinimas, profesinio ir (ar) vadovaujamo darbo patirtis, veiklos sudėtingumas, darbo krūvis, atsakomybės lygis, papildomų įgūdžių ar žinių turėjimas ir pan.) ir pagal kiekvieną kriterijų nustatyti konkretūs pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų dydžiai. Pavyzdžiui, C lygio darbuotojams (ugniagesiams), turintiems virš 10 metų stažo tose pareigose, atlyginimo koeficientas įstatymu pakeltas per 0,42 punkto ir yra 4,5. Taip pat įstatymas reikalauja papildomai mokėti priemokas, esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų, t.y. už faktiškai dirbtą kenksmingą ir pavojingą darbą gesinant gaisrus, vykdant gelbėjimo darbus. 

 

„Visgi, kol kas tokia darbo užmokesčio sistema patvirtinta ir veikia tik labai nedaugelyje savivaldybių, o dėl to kenčia ir nemažai savivaldybių ugniagesių. Turime situaciją, kuomet iš esmės tą patį darbą dirbantiems žmonėms už tarnybą atlyginama skirtingai. Mat Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šiuos dalykus jau susitvarkė. Problema išlieka tik su savivaldybių ugniagesiais“, – sako S. Džiautas. 

 

Be to, savivaldybės neturėtų pamiršti iki šio mėnesio pabaigos atlikti savo ugniagesių gelbėtojų tarnybinės veiklos vertinimo, nustatyti jiems ne tik koeficientus, bet ir kintamąją atlyginimo dalį. Vertinimo išvados taip pat įtakoja ugniagesių gelbėtojų darbo užmokesčio dydį. Pavyzdžiui, įvertinus darbuotoją „gerai“, jam turi būti nustatyta kintamoji atlyginimo dalis nuo 5 iki 15 proc., o įvertinus „labai gerai“ – nuo 15 iki 40 proc. 

 

UGPS siekia atkreipti savivaldos atstovų dėmesį ir į būtinybę laikytis Nacionalinės kolektyvinės sutarties nuostatų. Pagal šią sutartį, tiems profesinių sąjungų nariams, kurie įstojo į organizacijas iki šios sutarties pasirašymo, galioja tam tikros lengvatos – pavyzdžiui mokymosi atostogos ar 5 apmokamos atostogų dienos sveikatos stiprinimui, 2 papildomos metinių atostogų dienos. Visgi ne visiems rajonų ugniagesiams jos yra suteikiamos. 

 

Galiausiai profesinė sąjunga atkreipia dėmesį į tai, kad šiuo metu savivaldybių ugniagesiams gelbėtojams, kaip ir kitiems pareigūnams, tenka susidurti su Covid-19 pavojais. 

 

„PAGD pareigūnams ir nestatutiniams ugniagesiams gelbėtojams, tiesiogiai vykdantiems pareigas esant ekstremaliai padėčiai, yra mokamos nuo 10 iki 30 proc. mėnesio priemokos. Savivaldybės taip pat turi rasti galimybę mokėti priemokas savivaldybių Priešgaisrinės tarnybos ugniagesiams gelbėtojams, vykdantiems funkcijas ekstremalios situacijos metu“, – teigia UGPS vadovas.

 

---

 

Vidmanto Balkūno / 15min.lt nuotrauka.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?