Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: pasieniečių „išmaniųjų“ naudojimo ribojimai turi būti gerai pasverti
2018-09-27

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), pastebėjusi tam tikras su asmeninių išmaniųjų įrenginių naudojimu susijusias grėsmes, suorganizavo du pasitarimus su pareigūnais, profesinių sąjungų atstovais. Diskusijų metu buvo nuspręsta atlikti eksperimentą ir tarnybos metu laikinai apriboti naudojimąsi asmeniniais mobiliais telefonais ir kitais išmaniaisiais įrenginiais. Vietoje asmeninių įrenginių siūloma naudotis alternatyviais išmaniųjų funkcijų neturinčiais mobiliaisiais telefonais. 

 

Eksperimentas, truksiantis iki šių metų pabaigos, vyks Vilniaus rinktinės G. Žagunio ir Dieveniškių užkardose su tiesiogiai sieną saugančiais pareigūnais. Tikimasi, kad toks ribojimas padėtų stiprinti valstybės sienos apsaugą.  Po eksperimento paaiškės, ar tokie ribojimai veikia, ar reikia to atsisakyti, ar imtis kitų pakeitimų. 

 

VSAT siekia apsaugoti pareigūnus ir užkirsti kelią informacijos nutekinimui

 

VSAT tarnybos metu siūlo naudoti mobilius telefonus, neturinčius interneto, GPS, „Bluetooth“ funkcijų, foto/video kamerų. Tokia praktika taikoma Latvijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Slovakijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje. Kaip kompensaciją VSAT siūlo vieną iš dviejų variantų: tarnyba nuperka reikiamą kiekį telefonų (po 1 kiekvienai sargybai arba tik ten, kur blogas ar visai nėra ryšio) arba patys pareigūnai pagal poreikį įsigyja telefonus pagal nustatytus parametrus.

 

VSAT teigimu, išmaniųjų įrenginių naudojimo ribojimas padės užkardyti tarnybinės informacijos nutekinimą, kuris veiks kaip korupcijos prevencija, stiprins tarnybinę drausmę ir mažins grėsmes iš užsienio šalių spec. tarnybų. Tikimasi, kad sumažės piktnaudžiavimo tarnyba atvejų, pagerės valstybės sienos kontrolės kokybė, pareigūnas bus labiau apsaugotas nuo išorės grėsmių. Tiesa, jei pareigūnai turi rimtų priežasčių, dėl kurių jiems būtina su savimi turėti išmanųjį įrenginį, į tokius atvejus žadama žiūrėti individualiai.

 

VSAT susitikimų metu pristatė Krašto apsaugos ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kalėjimų departamento patirtis. Dėl tarnybų slaptumo jose tiek pareigūnams, tiek vadovams, tiek įstaigų lankytojams draudžiama naudotis išmaniaisiais įrenginiais. Kalėjimų sistemos pareigūnai išmaniaisiais telefonais gali naudotis tik pertraukų metu.   

 

Diskusijų metu pasigirdo ir pavienių siūlymų ne tik dalinai, bet ir visiškai apriboti/uždrausti naudojimąsi išmaniaisiais mobiliaisiais telefonais ir kitais įrenginiais tarnybos metu. Anot Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) pirmininko Vladimir Banel, tokie siūlymai yra tarsi grįžimas dešimtmetį atgal ir net negali būti svarstomi. Tačiau, jei galiausiai ir būtų nuspręsta eiti visiško ar dalinio ribojimo keliu, sprendimas turėtų galioti visiems be išimčių –  tiek pareigūnams, tiek vadovams, tiek įstaigų lankytojams, - įsitikinę profesinių sąjungų atstovai. 

 

Pareigūnai siūlo imtis kontrolės priemonių

 

Patys pasieniečiai, kuriems būtų taikomi ribojimai, teigia, kad išmaniųjų telefonų prireikia, kai sutrinka radijo stoties ryšys, būtina susiorientuoti nepažįstamoje vietoje, vykdomos tokios pratybos kaip „Zapad“, kurių metu reikia fiksuoti įtartinus asmenis ar įvykius bei kitais panašiais atvejais. Savo ruožtu kinologai, kurie kartu su šunimis seka „karštais“ pėdsakais, gali natūraliai prarasti buvimo vietos orientaciją. 

 

Išmamieji įrenginiai, anot pasieniečių, gelbsti ir siekiant nustatyti pažeidimus, operatyviai keistis turima informacija, kelyje stabdomas ir tikrinamas transporto priemones. Jei stacionariuose kelių ar pasienio kontrolės postuose pareigūnai turi tam tikras automobilių apžiūros priemones, tai, sustabdžius automobilį kelyje, pasieniečiams dažniausiai tenka improvizuoti naudojant išmaniuosius įrenginiu ir jų priedus. 

 

Susitikimų metų dalis pareigūnų siūlė VSAT atstovams imtis griežtų kontrolės priemonių baudžiant piktnaudžiaujančius išmaniaisiais įrenginiais (žiūrinčius filmus, naršančius internete ir pan.) tarnybos metu pareigūnus. Anot pasieniečių, atsakingai telefonus ir kitus įrenginius naudojantiems pareigūnams neturėtų būti taikomi ribojimai dėl kolegų drausmės trūkumo. 

 

V. Banel: būtinas bendras sprendimas

 

„Visų pirma kalba eina apie korupcijos prevenciją, drausmę ir saugumą. Šiuos dalykus mes galime suvaldyti ir be papildomų ribojimų ar draudimų. Pareigūnų bendruomenė, visuomenė, pastebėjusi galimas korupcines veiklas, drausmės ar kitus pažeidimus, turi aktyviai reaguoti, sudrausminti ir, jei būtina, informuoti VSAT ar kitas reikiamas tarnybas. Jei pamainoje dirbantis pareigūnas akivaizdžiai mato, kad kolega valandų valandas užsiima ne su tarnyba susijusia veikla, jis privalo imtis veiksmų. Turime Lietuvoje gerų pavyzdžių su neblaiviais vairuotojais – patys pareigūnai, piliečiai imasi drausminimo veiksmų. 

 

Kartais užtenka vos vieno kito sudrausminimo, ne visada prireikia kreipimosi į vadovus, Imuniteto ar kitas tarnybas. Juk tai yra kasdieniai tarnybos reikalai ir kiekvienas pareigūnas turi būti atsakingas už savo ir kolegų efektyvų darbą, o kartu ir valstybės saugumą. Taigi turime kalbėti ir apie pačių pareigūnų požiūrį, pilietiškumą. Jei kolega sudrausmina kolegą, tai yra sektinas, o ne smerktinas pavyzdys“, - aiškina V. Banel. 

 

Anot jo, galima sudaryti galimybes telefonus palikti padaliniuose esančiuose seifuose, tarnybinėse spintelėse tam, kad, prireikus, pareigūnas galėtų jais pasinaudoti bent pertraukų metu. „Dažnai pasitaiko atvejų, kuomet sulaikyti kontrabandininkai turi gerokai pažangesnes nei pasieniečiai stebėjimo, ryšio blokavimo ar kitas priemones. Būtina nuolatos analizuoti naujausias technologijas ir žengti koja kojon su jomis atnaujinant tarnybinę įrangą ir darbo priemones“, - pasakoja LPPPS pirmininkas.  

 

Tam, kad situacija pasikeistų, anot LPPPS pirmininko, turi būti priimtas bendras sprendimas ir imtasi bendrų iniciatyvų. „Prie kiekvieno pasieniečio individualių prižiūrėtojų ar kontrolės pareigūnų mes nepastatysime. Turime kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstus tarpusavio santykius. Tiek ribojimai, tiek baudimai ar draudimai, apie kuriuos kalba patys pasieniečiai, nėra ilgalaikė efektyvi priemonė. VSAT turi tinkamai aprūpinti pareigūnus, nuolatos organizuoti tikslinius mokymus ir užtikrinti, kad pareigūnai būtų pasirengę, atsparūs bet kokiems išorės veiksniams, galėtų atremti bet kokias provokacijas ir žinotų, kaip apsaugoti tiek savo, tiek tarnybos, valstybės interesus“, - sako V. Banel.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?