Pagalba
3550
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Laukys: nesibaigiantis ministro populizmas žaloja Lietuvos aplinkosaugą
2020-10-15

Aplinkos ministras, o kartu ir suolą Seime trinantis Kęstutis Mažeika, pasiūlė įstatymuose nustatyti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų (kartu ir kitų valstybės tarnautojų) tarnybinę atsakomybę už jų nusižengimus, nesusijusius su tarnybinių pareigų atlikimu, diskredituojančius valstybės tarnybą, menkinančius įstaigos ar paties tarnautojo reputaciją, žeminančius žmogaus orumą ar kitus veiksmus, tiesiogiai pažeidžiančius žmonių konstitucines teises. Išvertus į žmonių kalbą tai reiškia, kad ministrui parūpo, jog aplinkosaugininkais būti negalėtų suteptą reputaciją turintys žmonės.

 

Asmeniškai sveikinu šią iniciatyvą dėl labai paprastos priežasties. Tokiam reikalavimui tapus kūnu, K. Mažeika niekada negalėtų vadovauti ministerijai. Nes, mano galva, žmogaus labiau sutepta reputacija mes nerasime visoje aplinkos apsaugos sistemoje. Abejojantiems galiu priminti situacijas, kuriose ministras pataikavo siauroms interesų grupėms, vertė aplinkosaugininkus sąmoningai užmerkti akis prieš įstatymų reikalavimus ir jų nevykdyti, savo ir svetimomis rankomis persekiojo kitokią nuomonę turinčius sistemos darbuotojus.

 

Jei kalbėti rimčiau, ši iniciatyva reiškia aplinkos apsaugos inspektorių „sustatutinimą”, tiksliau prilyginimą statutiniams pareigūnams. Iš esmės tai, galbūt, ir nėra blogai, tačiau jei jau yra noras kai kurių sričių valstybės tarnautojus apkrauti papildomais įpareigojimais ir atsakomybėmis (tokiomis, kokias turi statutiniai pareigūnai), visų pirma reikėtų pasirūpinti ir tokiomis pat darbo sąlygomis, socialinėmis garantijomis bei tuo pačiu minimaliu 1000 eurų mėnesiniu darbo užmokesčiu. Tam, aišku, būtinas papildomas finansavimas, bet ar kas nors girdėjote ministro balsą svarstant kitų metų šalies biudžetą? Aš ne. 

 

Manau, kad toks atskirų valstybės tarnautojų grupės išskyrimas yra diskriminuojantis. O ministras Mažeika teikdamas tokius tuščius ir populistinius teisės aktų projektus, padaro kur kas didesnę žalą aplinkosaugos reputacijai nei eilinis pareigūnas atlikdamas savo pareigą. 

 

Sakyčiau, ministras eilinį kartą imasi tuščios viešųjų ryšių akcijos, kuri neduos jokios naudos aplinkosaugai. Tai, prieš rinkimus, naudinga tik jam: štai, žiūrėkite, koks aš tiesos ir tvarkos darytojas!

 

Iš tiesų toks pasiūlymas tik padidins aplinkosaugininkų demotyvaciją. O rinkėjams prieš antrą rinkimų turą aš noriu priminti, kad K. Mažeika per kadenciją Seime ir buvimo ministru laikotarpį nesukūrė ir neįgyvendino, manau, nei vieno aplinkosaugai svarbaus ilgalaikio projekto. Tokio, kuris būtų pagerinęs aplinkosaugos pareigūno galimybes užkardyti galimus pažeidimus.

 

--

 

D. Umbraso / LRT.lt nuotrauka

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?