Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vyriausybės atsakas į Seimo nutarimą parengti Statutinės valstybės tarnybos įstatymą: jis būtų „neefektyvus“
2014-06-09

Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komitete svarstant Tarnybos Kalėjimų departamente statuto projektą be komiteto narių dalyvavo ir profesinių sąjungų atstovai – Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Vaitkunskas bei Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas. Kadangi statuto projekte yra nemažai naujovių, kuriomis užtikrinama pareigūnų socialinė apsauga, profesinės sąjungos aktyviai bendradarbiauja kuriant bei redaguojant šį projektą.

Vienas iš klausimų  buvo apie pareigūnų socialinį draudimą. Kai kurie statutiniai pareigūnai yra draudžiami visų rūšių socialiniu draudimu. Kaip žinome, tai daroma per SODR‘ą. Tuo tarpu pataisos įstaigų sistemoje, kaip beje, pavyzdžiui, ir policijoje, pareigūnai per SODR‘ą draudžiami ne visomis draudimo rūšimis. Jie neapdrausti, pavyzdžiui, nuo nelaimingų atsitikimų. Suprantama, atsitikus nelaimei, jiems yra mokamos įstatyme numatytos išmokos, tačiau tai daroma per tą įstaigą, kurioje pareigūnas dirba. Naujose, dabar Seime svarstomose tiek Tarnybos Kalėjimų departamente, tiek Vidaus tarnybos statutų redakcijose numatyta, kad visi pareigūnai bus draudžiami visomis socialinio draudimo rūšimis vienodai – būtent per SODR‘ą. Tuo siekiama pagrindinio tikslo – suvienodinti draudimo sąlygas visiems statutiniams pareigūnams, be to, tokia reforma nuimtų nuo įstaigų ir dalį administracinės naštos.

Toks socialinio draudimo modelis turėtų įsigalioti jau nuo 2015 metų pradžios. Tačiau tam bandė prieštarauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė, siūlydama pataisos galiojimą nukelti iki 2016 metų pradžios. Su tokiu siūlymu profesinių sąjungų atstovai sutikti negalėjo kategoriškai. Visgi principiniam klausimui – kad visi statutiniai pareigūnai būtų draudžiami vienodai – buvo pritarta.

Tačiau prabilus apie kitą klausimą – kaip įgyvendinamos pernai kovo mėnesį Seime priimtos „Statutinių valstybės tarnautojų tarnybos, socialinių garantijų ir darbo apmokėjimo tobulinimo gairės“ paaiškėjo, keisti dalykai.  Pagrindinis Gairių principas – visų socialinių garantijų, taip kaip ir jau minėto socialinio draudimo, suvienodinimas statutiniams pareigūnams. Profesinės sąjungos jau ne kartą yra išreiškusios savo poziciją šiuo klausimu. „Šiuo metu statutiniai pareigūnai yra visos valstybės tarnautojų piramidės apačioje. Kadangi pagal galiojančius teisės aktus visi valstybės tarnautojai susiję, tai, pakėlus šiuo metu mažiausią atlyginimą iš visų valstybės tarnautojų gaunantiems statutiniams pareigūnams atlyginimą bent šimtu litų, kitiems atlyginimai padidėja neproporcingai daugiau – piramidės viršūnėje esantiems aukščiausio rango valstybės tarnautojams jie didėja tūkstančiais. Tokia padėtis negali būti toleruojama, todėl profesinės sąjungos siekia, kad būtų padaryti atitinkami teisės aktų pakeitimai ir atlyginimų sistema statutiniams pareigūnams būtų atsieta nuo bendros sistemos“, - sakė LITĮPS pirmininkas T. Vaitkunskas.

Gairėse buvo numatyta, kad Vyriausybė iki 2013 metų gruodžio turi pateikti Statutinės valstybės tarnybos įstatymą, kuriame būtų atitinkamos pataisos dėl sąlygų statutinėje valstybės tarnybos suvienodinimo. Tačiau joks projektas pateiktas nebuvo. Svarstyme komitete dalyvavusi Vyriausybės atstovė Aušrinė Genienė paaiškino, kad buvo apklaustos statutinės tarnybos įstaigos ir kai kurios jų nepageidauja tokių pakeitimų, todėl, apibendrinus visų suinteresuotų atstovų nuomones, Vyriausybės manymu, tokie pakeitimai bus neefektyvūs, nes įstaigos nesuturi vieningos nuomonės. Tačiau, profesinių sąjungų duomenimis, dauguma statutinių organizacijų laikosi būtent nuomonės, kad tai padaryti būtina.

Todėl po svarstymo Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komitetas raštu kreipėsi į Vyriausybę prašydamas pateikti informaciją apie Gairių įgyvendinimą ir su kokiomis problemomis susiduriama jas įgyvendinant.

LRITĮPS informacija

 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?