Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Teisingumo ministerijos tinginystė kelia grėsmę kalėjimų prižiūrėtojų gyvybėms
2014-07-09

Teisingumo ministerija dirba tik su „išrinktaisiais“

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LR ITĮPS) atstovai pasakoja, jog dar šiais metais buvo ne kartą kreiptasi į J. Bernatonį ir prašyta spręsti pareigūnų darbo sąlygų ir teisingo apmokėjimo problemas, tačiau kompromisų pasiekti nepavyko.

Net pavasarį vykęs pataisos įstaigų darbuotojų protestas ir daugiau nei pusės dirbančiųjų pasirašyta peticija neprikėlė ministro – jie liko neišgirsti. „Matyt, ministrui rinkiminė karštligė buvo daug svarbesnė už savus pareigūnus. Peršasi mintis, jog visa kalėjimų ir pataisos įstaigų sistema Teisingumo ministerijai reikalinga kaip šuniui penkta koja. Juk jie pripratę dirbti su „baltomis pirštinaitėmis“ – advokatais, teisėjais, o ne eiliniais kalėjimų prižiūrėtojais“, - ironizuoja LR ITĮPS pirmininkas Tomas Vaitkunskas.

Profesinių sąjungų atstovų teigimu, nuolatinis Teisingumo ministerijos atsisakymas bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų yra paprasčiausias nusišalinimas nuo realių veiksmų sprendžiant išties kritinę situaciją.

„Tikėjomės, kad bendromis jėgomis imsimės prioritetinių klausimų sprendimo, tokių kaip pareigūnų saugumas tarnybos metu, etatų skaičius, statuto pakeitimai, atlyginimai, tačiau vadovai renkasi kitą – ignoravimo – kelią“, - konstatuoja LR ITĮPS pirmininkas Tomas Vaitkunskas.

Pareigūnai žino, iš kur gauti pinigų

LR ITĮPS J. Bernatoniui pateikė planą, kaip vidinių rezervų pagalba galima bent iš dalies pagerinti pareigūnų saugumą tarnybos metu ir užtikrinti darbo pobūdį atitinkančias socialines garantijas.

„Nuo 2008-ųjų penktadaliusumažėjo pirmos grandies pareigūnų, todėl darbuotojai privalo rizikuoti savo gyvybe – dirbti po vieną, o kartais net prižiūrėti kelis postus vienu metu. Tai ne tik prasilenkia su pačio Teisingumo ministro patvirtintais įstaigų reikalavimais, bet ir kelia realią grėsmę žmonių gyvybėms. Todėl siūlome naują sistemą: trūkstant darbuotojų pamainoje, įstaigos vadovas į postus skiria administracijoje dirbančius pareigūnus“, - planą komentuoja T. Vaitkunskas. 

LR ITĮPS atstovų teigimu, dauguma administracijos darbuotojų taip pat yra pareigūnai, kurie privalo atitikti statutiniams valstybės tarnautojams keliamus fizinio ir profesinio pasirengimo reikalavimus. T. Vaitkunsko teigimu, jie galėtų būti skiriami į postus kartu su vienu iš didesnę patirtį turinčių pareigūnų.

„Toks būdas, kai pagrindinėms tarnybos funkcijoms užtikrinti yra pasitelkiami ir administracijos darbuotojai, turintys statutinio valstybės tarnautojo statusą, yra taikoma ir kitose statutinėse sistemose. Tokiu būdu būtų užtikrinamas pataisos įstaigoms priskirtų funkcijų vykdymas. Be to, administracijos darbuotojai galbūt išsaugotų statutinio valstybės tarnautojo statusą, nes šiuo metu jie profesinių funkcijų neatlieka“, - privalumus vardina LR ITĮPS pirmininkas.

Po balandį Teisingumo ministrui įteiktos peticijos kompromisų paveikti nepavyko – dirbantieji vis dar privalo rizikuoti savo gyvybėmis kiekvieną darbo dieną. Jeigu ir toliau problemos bus ignoruojamos, kalėjimų ir pataisos įstaigų pareigūnai žada imtis didesnių protesto akcijų.

LR ITĮPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?