Praėjusią savaitę Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) atstovai Vaidas Laukys ir Onutė Grigaitė susitiko su Valstybinių saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) atstovais Agne Jasinavičiūte bei Žydre Stirbiene ir Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos (Direkcija) vadovu Eimučiu Gudeliausku.
Diskusija pradėta nuo vienos aktualiausių temų – atlyginimų dydžių, VSTT finansavimo, naujų funkcijų bei iššūkių. Aplinkos ministerijos duomenys rodo, kad Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos darbuotojų darbo užmokestis ženkliai skiriasi nuo kitų direkcijų darbuotojų. Ir tai kelia nerimą čia dirbantiems žmonėms.
VSTT vadovė paminėjo, kad AM pateikti duomenys apie VSTT ir jai pavaldžių įstaigų darbo užmokesčio medianą 2023 m. spalio mėn. nėra reprezentatyvūs. Anot jos, reikia žiūrėti pilnų metų finansavimo pasiskirstymą. VSTT darbo užmokesčiui 2023 m. buvo skirta 8,5 mln. eurų, metų bėgyje papildomoms funkcijoms dar skiriant apie 0,5 mln. eurų. Tuo tarpu 2024 m. finansavimas siekia 9,2 mln. eurų. Vadinasi finansavimas auga, tačiau šiemet neadekvačiai daug papildomų resursų reikės, pavyzdžiui, problemai dėl miškų kirtimų poveikio reikšmingumo saugomoms teritorijoms vertinimo spręsti.
„Anot Aplinkos ministerijos pateiktos informacijos, VSTT finansavimas 2024 m. turėtų būti 9 proc. didesnis nei pernai. Natūralu, kad didesnio darbo užmokesčio augimo tikisi ir Direkcijos darbuotojai”, - sako Vaidas Laukys, LAASDPS pirmininkas.
Dėmesio susilaukė ir Direkcijoje įgyvendintas stumbryno perkėlimo projektas, kurio priežiūrai reikalingų keturių darbuotojų finansavimas nėra numatyta.
Prie visų problemų prisidėjo ir praėjusių metų pabaigoje priimta Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis. Nuo šiol, prieš tvirtinant vidinės miškotvarkos projektą, bus privaloma atlikti planuojamų miškų kirtimų poveikio reikšmingumą įsteigtoms ir potencialioms Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms, kuriose planuojama atlikti kirtimus. Aplinkos ministerija jau priėmė teisės aktų pakeitimus, įpareigodama šias funkcijas vykdyti VSTT bei jai pavaldžias įstaigas ir Valstybinę miškų tarnybą. Tačiau, kaip ir galima buvo tikėtis, papildomas finansavimas tam ir vėl nėra numatytas, nors kalbama apie dešimčių tūkstančių dokumentų derinimą per metus bei netobulas duomenų sistemas.
Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtina patikslinti ir detalizuoti informaciją apie VSTT 2023 m. ir 2024 m. finansinius duomenis pagal atskiras VSTT įstaigas. Tada bus galima objektyviau vertinti situaciją. VSTT vadovė patikino, kad girdi LAASDPS išsakytus lūkesčius ir susirūpinimą dėl darbuotojų darbo krūvių ir atlygio, ypač dėl Direkcijos darbuotojų mažiausių atlyginimų, tad ieškos galimų sprendimų situacijai pataisyti.
LAASDPS savo ruožtu sieks, kad klausimai dėl papildomų funkcijų - miškų kirtimų poveikio reikšmingumo saugomoms teritorijoms vertinimo, būtų sprendžiami kompleksiškai, dalyvaujant suinteresuotoms institucijoms, vertinant jau prasidėjusių procedūrų eigą, trūkumus bei ieškant optimaliausių sprendimų, kurie palengvintų specialistų darbą, sumažintų sprendimų riziką bei būtų adekvačiai už tai atlyginta.